KUZEY AFRİKA

TİKA’dan, Güney Sudan’daki kırsal okula mobilya yardımı

Güney Sudan’daki kırsal bir okuldaki öğrenciler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) 7 Kasım günü teslim ettiği 150 sıra ve sandalyelik bağış sayesinde artık derslere katılmak için kayaların üzerinde oturmak zorunda kalmıyor.

TİKA’nın Afrika ülkesindeki koordinatörü Abdullah Sari, ajansın, başkent Juba’nın kırsalındaki Küresel Anaokulu ve İlköğretim Okulu’nda sınıf mobilyası sıkıntısı çeken öğrencilere yardım etmek amacıyla 150 sıra ve sandalye sağladığını söyledi.

Devir teslim töreninde Sari şunları söyledi: “Burada olmaktan ve Global Anaokulu ve İlkokul ile işbirliği yapmaktan mutluyum. Projeyi desteklediği için Türk büyükelçisine de müteşekkirim ve gelecekte daha fazla çocuğun desteklenmesi konusunda en iyisinin yapılmasını umuyorum.”

Etkinlikte Türkiye’nin Güney Sudan Büyükelçisi Erdem Mutaf da konuşma yaparak eğitimin önemine değindi.

“Türkiye Büyükelçiliği’nin önceliği çocuk bakımı, eğitim ve kadınların güçlendirilmesidir. Çeşitli okullara destek verdik ve vermeye devam edeceğiz. Okullara elverişli bir ortam yaratmaya çalışırken önümüzdeki dönemde adım adım artırmayı hedeflediğimiz eğitime destek projemizin bir örneği de sıra dağıtımıdır” dedi.

Çocukların eğitiminin gelecek için çok önemli olduğunu vurguladı. “Kadınları ve çocukları desteklediğinizde topluma destek vermiş olursunuz. Bu proje bizim için hayati önem taşıyor ve daha fazlasını başarmak için elimizden geleni yapacağız.”

Okul müdürü William Wol, okula kayıtlı öğrencilerin çoğunun şehit çocukları olduğunu ve onların desteğe çok ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Şükranlarını şöyle dile getirdi: “Türk hükümetinin ve halkının bağışını çok takdir ediyoruz. Öğrenciler için gerekli eğitim malzemelerini temin etmek bizim için kolay olmadı.

“Okulun açılışından bu yana gerekli okul malzemelerimiz yoktu. Çocukların oturamayacakları kadar sıcak olan taşları sandalye olarak kullanması çoğu öğrencide konsantrasyon sorununa neden oluyordu. Artık masalarımız ve sandalyelerimiz var ve gerekli sınıf mobilyası ve malzemelerinin sağlanmasında Türk hükümetinin ve TİKA’nın desteğini takdir ediyorum.”

Devlet yardım kuruluşunun bağışından 396 çocuğun faydalanacağını söyledi.

Öğrencilerden Rita Kiden Benjamin, okulların kendilerine sandalye sağlamanın zor olduğunu, bu nedenle kendilerinin taşların üzerinde, diğerlerinin ise yerde oturduğunu söyledi.

“Türk hükümetinin bize bu sandalye ve masaları sağlama konusundaki çabalarını takdir ediyorum ve onlara sahip olmamak bizim için kolay olmadı. Yıllarca taşların üzerinde oturduk ve sonunda iyi insan olan Türk milleti tarafından kurtarıldık” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu