BÖLGELERHABERLERORTA AFRİKAYAŞAM

TİKA’dan Çad’da kadın istihdamına destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), kadınların tarım ürünlerinde katma değer oluşturup gelir getirici faaliyetlerde bulunabilmesi için eğitimlerini üstlendiği 50 Çadlı kadına malzeme desteği sağladı.

Çad Kadın, Aile ve Çocukları Koruma Bakanlığı himayesinde Kadın ve Sinerji Kooperatifi ile TİKA Encemine Program Koordinatörlüğü iş birliğinde, Çadlı kadınlar için tarım ürünleri ve sebzelerin işlenmesi, paketlenmesi, pazarlanması ve katma değer oluşturulması konularında bakanlık ve kooperatifin görevlendirdiği eğitimciler, bakanlık bünyesindeki Kadın Evi isimli merkezde bir haftalık eğitim verdi.

Eğitimin ardından bakanlık ve ilgili kurumlardan yetkililer ile kursiyerlerin ailelerinin katılımıyla sertifika töreni düzenlendi.

TİKA, eğitimlerde kullanılan tüm sarf malzemeleri, makineler ve ekipmanları kursiyerlere hibe etti.
TİKA, kadın girişimcilere öğütme ve kurutma makinası, tartı, çeşitli baharatlar ve ambalaj gibi farklı malzeme ve ekipman desteğinde bulundu.

Sertifika töreninin ardından kursiyerler, ürettikleri ürünleri TİKA Encemine Program Koordinatörlüğü personeli ve davetlilere hediye etti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu