BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

TİKA ve Türk Kızılay iş birliğinde Etiyopya’da afetlerle mücadele eğitimi verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Kızılay ve Maxbridge Vakfı iş birliğinde Etiyopya’da afetlerle mücadele eğitimi düzenlendi.

“ADAMEP Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Afet Zararlarını Azaltma Eğitici Eğitimi ve Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma ve Hijyen Eğitimi” isimli prıgramda 15 sivil toplum örtütünden 31 katılımcı eğitim aldı.

6 gün süren 50 saatlik eğitimin sonunda katılımcılara başarı sertifikası verildi.

Sertifika töreninde konuşan TİKA Addis Ababa Program Koordinatörü Cengiz Polat dünyanın birçok bölgesi gibi Etiyopya’nın da sık sık iç savaş, çekirge istilası, kuraklık ve sel felaketleri gibi birçok felaketle sarsıldığını ve TİKA olarak önlenebilir felaketleri önlemeye ve önlenemeyen felaketlerin ise zararlarını azaltmaya yönelik projeler geliştirdiklerini söyledi.

Sertifika törenine katılan Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçiliği Müsteşarı Mustafa Kemal Basa konuşmasında Türkiye Etiyopya ilişkilerinin geçmişinin 500 yıldan fazla olduğunu, yine Türkiye’nin Afrika’daki ilk büyükelçiliğinin Etiyopya’da açıldığını ifade ederek, Türkiye’nin Etiyopya’nın dostu olduğunu ve ilelebet de dostu kalacağını söyledi. Basa, böylesine önemli bir programa imza atan TİKA, Türk Kızılay’ı ve Maxbridge Vakfı’nı da kutladığını söyledi.

Sertifika katılım töreninde konuşan TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat ise program ortaklarına teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Bizim medeniyetimizde bilgi bir güç kaynağı değil, sorumluluk kaynağıdır, bizler de bu sorumluluk duygusu ile bugün burada bu programı icra ettik ve üzerimizdeki sorumluluğun gereğini yerine getirdik. Bundan sonra sorumluluk sizlerin omuzlarınızda. Bu öğrendikleriniz uygulayarak, çevrenizdekilere öğreteceğinize inanıyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu