BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Pretorya Büyükelçiliği ve TİKA, sel felaketinden etkilenen Güney Afrikalıların yaralarını sarmak için çalışıyor

Türkiye’nin Pretorya Büyükelçiliği ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde, Güney Afrika’nın doğusundaki KwaZulu-Natal eyaletinde 11 Nisan’da meydana gelen sel felaketinden etkilenen 250 aileye yardım paketi dağıtıldı.

KwaZulu-Natal’daki Umgungundlovu ilçesinde gerçekleştirilen yardım paketi dağıtım törenine, Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, Güney Afrika Sosyal Kalkınma Bakan Yardımcısı Hendrietta Bogopane-Zulu, Kwazulu Natal eyaleti Sosyal Gelişim Konseyi üyesi Nonhlanhla Mildred Khoza, TİKA Pretorya Koordinatörü Abdülkadir Abukan ve yerel halktan temsilciler katıldı.

Büyükelçi Kandaş törende yaptığı konuşmada, selin yarattığı yıkımı gözlemlemek amacıyla bölgeyi bizzat ziyaret ettiklerini ve  TİKA vasıtası ile yardım eli uzatılması için girişimde bulunduklarını söyledi.

Eyalet Sosyal Gelişim Konseyi üyesi Khoza ise yapılan yardımlardan dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

Törenin ardından, selin yarattığı yıkımdan etkilenen 250 aileye gıda paketi dağıtımı gerçekleştirilirken, Büyükelçi Kandaş yardımların devam edeceği belirtti.

Güney Afrika’daki sel

Güney Afrika’nın Hint Okyanusu’na açılan kapısı Durban kenti ve çevresinde, 11 Nisan’da ülkede son 35 yılın en şiddetli sel felaketi yaşandı.

Metrekareye düşen yağış miktarının 300 milimetreyi geçtiği bu kuvvetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 400’den fazla insan hayatını kaybetti. 40 binden fazla kişinin evlerinden olduğu selin yarattığı maddi yıkımın değeri ise milyarlarca lirayı buldu.

Ülkenin en önemli limanı ve lojistik merkezi Durban Limanı’nın hasar görmesine bağlı olarak ürün tedarik zincirinin riske girmesi, ülke ulusal afet durumuna gitti.

Yaklaşık 4 milyon nüfuslu Durban kenti ve çevresinde altyapının ağır hasar görmesi nedeniyle Güney Afrika ordusu 10 bin personelini bölgeye yardım için görevlendirdi.

Uzmanlar, ülkede 1987 selinden sonraki “en ölümcül” sel felaketi olan bu olayın yaşanmasına yol açan şiddetli yağışların iklim değişikliğiyle bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu