BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERRamazan

TİKA, Uganda’da ramazan yardımlarına devam ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Doğu Afrika ülkesi Uganda’nın başkenti Kampala’da Ramazan dolayısıyla ihtiyaç sahibi 1000 aileye gıda kolisi dağıttı.

TİKA, içinde mısır un, fasulye, pirinç, şeker, yağ ve sabundan oluşan gıda paketlerini Başkent Kampala’da ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.

Dağıtım törenine T.C. Kampala Büyükelçisi Fikret Kerem Alp, Kampala ve Uganda Şehircilik Konseyi Bakanı Sayın Hacı Minsa Kabanda, TİKA Uganda Koordinatörü Ömer Aykon, aileler ve bölge yetkilileri katıldı.

T.C. Kampala Büyükelçisi Kerem Alp yaptığı konuşmada Türkiye’nin TİKA başta olmak üzere çeşitli kurumları ile bütün dünyada yaptığı Ramazan yardımlarına değinerek, ülkemizin barış ve dostluk elinin her yere ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TİKA Uganda Koordinatörü Ömer Aykon, yetkililere ve bölge halkına özellikle gelir getirici projeler konusunda çalışmalar yapmalarını ve TİKA ile işbirliği fırsatlarını değerlendirmeleri çağrısında bulundu.

Kampala Bakanı Minsa Kabada, Kampala’da ve Uganda’nın dört bir köşesinde yürütülen kalkınma ve insani yardım faaliyetleri sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne teşekkürlerini ileterek, “Müslüman halkın refaha ulaşması konusunda adımlar atılması gerekiyor ve bu adımları Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte atmak istiyoruz. Sadece gıda yardımı değil kalıcı işler yapmalıyız.” şeklinde konuştu.

Tatlı Vadi Okulu ve Yetimhanesinde iftar yemeği düzenlendi

TİKA, başkent Kampala’ya 35 kilometre mesafede bulunan Bombo isimli bölgede bulunan ve Afrika Dostluk Derneği tarafından inşa edilen Tatlı Vadi Okulu ve Yetimhanesinde yetim ve öksüz çocuklarla birlikte yaklaşık 1200 kişinin katıldığı iftar yemeği düzenlendi.

İftar programına, T.C. Kampala Büyükelçiliği adına Ateşe Yardımcısı Mehmet Ali Altay, TİKA Uganda Koordinatörü Ömer Aykon, çeşitli kurum ve kuruluştan yetkililer katıldı.

TİKA Uganda Koordinatörü Ömer Aykon yaptığı konuşmada, “Uganda’da Ramazan ayı boyunca bir dizi etkinlik ve iftar programı düzenlemeyi planlıyoruz. Bugün Bombo’da yetim ve öksüz çocuklarımızla ilk programımızı gerçekleştirdik. Onlarla birlikte iftar açtık. TİKA olarak yetimlerle, mültecilerle, engellilerle, sosyal hayattan çeşitli vesilelerle soyutlanmış dezavantajlı gruplarla bir araya gelmeye özen gösteriyoruz. Bu ramazanda dezavantajlı gruplarla farklı bölgelerde iftar programları gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

İftar programının paydaşlarından olan Afrika Dostluk Derneği Başkanı Şemsettin Türkan 12 dönüm üzerine kurdukları komplekste okul, sağlık ocağı ve cami inşa ettiklerini kaydetti. 300 yetim ve öksüz çocuğun eğitim gördüğü komplekste eğitim çalışması yürüttüklerini belirten Şemsettin Bey, “Bin kişi olarak planladığımız iftar programımıza bin 200 kişi katıldı. Çevre köylerden gelen misafirlerimiz yetim çocuklarla buluştular. Hoş bir iftar programı gerçekleştirdik” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu