BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

TİKA Tecrübe Paylaşımı Programı’nın Uganda etabı sona erdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) düzenlediği Tecrübe Paylaşımı Programı’nın (TPP)Uganda etabı 17 Ağustos itibariyle sona erdi.

TPP 2022 kapsamında 8 üniversite öğrencisi Uganda’da TİKA’nın proje ve faaliyetlerine katıldı.

Birbirinden farklı branşlarda eğitim gören gönüllü elçiler, Uganda’nın Luweero şehrinde bulunan, TİKA tarafından inşa edilen ve 500’den fazla yetim çocuğun eğitim gördüğü Newmidland İslami Yetimhanesi’nin dış cephe duvarlarını ve iki sınıfını boyadılar.

Yetimhanedeki faaliyetlerini tamamlayan öğrenciler hediyeleşerek yetimhaneden ayrıldı.

Ayrıca gönüllü elçiler, Türkiye Cumhuriyeti Kampala Büyükelçisi Kerem Alp’e ziyarette bulunarak ülkenin genel durumu ve Türkiye ile ilişkileri hakkında bilgi aldı.

Merhaba Afrika Editörü ve Divan Derneği gönüllüsü Serra Omay da proje kapsamında görev aldı.

Omay yaptığı açıklamada, TİKA’nın ve diğer Türk kurumlarının Uganda’da gerçekleştirdikleri projelerden dolayı halk tarafından oldukça iyi karşılandıklarını belirtti.

Proje sayesinde yerli halkı ve kültürünü tanıma fırsatı bulduğunu söyleyen Omay, “Bu program Türkiye’nin Uganda’da hangi alanlarda faal olduğunu görmemiz açısından bizim için verimli bir tecrübe oldu. TİKA’ya ve iş birliğinde bulunan diğer kurumlara bize bu fırsatı verdikleri için çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

TİKA, 1 Temmuz-10 Eylül tarihleri ​​arasında Türkiye’nin 81 ilinden 300’e yakın Türk öğrenciyi ev sahibi ülkelerde farklı proje ve etkinliklerde yer almak üzere 30 ülkeye gönderiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu