BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKARamazanUncategorized @tr

TİKA Sudan’da ve Kamerun’da yardımlarını sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, ramazan programı kapsamında Sudan’da ve Kamerun’da ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulundu.

TİKA Hartum Koordinatörü Bilal Özden, AA muhabirine, “TİKA olarak onlarca ülkede ramazan programları kapsamında gıda dağıtımı, kumanya yardımı, iftar gibi çeşitli programlar yapılmaktadır. Sudan’da da bu kapsamda 1000 adet gıda paketini Hartum’un Ezheri, Mayo, Hacı Yusuf, Kalakle gibi en yoksul bölgelerinde proje ortaklarımız tarafından tespit edilen dezavantajlı ailelere teslim ettik.” dedi.

Sudan’da kanser tedavisi gören çocukların ve ailelerinin barındığı bir yurtta iftar verdiklerini ve bugün Kalakle Türk Hastanesi’ndeki düşük gelirli işçilere gıda kolisi dağıtımıyla ramazan faaliyetlerini tamamladıklarını belirten Özden, “Yardım paketleri, şeker, un, yağ, pirinç, hurma ve yerel bir bakliyat çeşidi ‘belile’den oluşuyor. Sudan’da bu yardımlardan yaklaşık 5 bin kişi faydalandı.” ifade etti.

TİKA’dan Kamerun’da ülke içinde yerinden edilmiş kişilere gıda yardımı

TİKA tarafından Kamerun’un Maroua şehrinde, ülke içinde yerlerinden edilmiş, zor koşullarda yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahibi 700 aileye gıda kolisi dağıttı.

Al Hayat Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında, pirinç, tuz, şeker ve sıvı yağ gibi temel gıda maddelerinden oluşan koliler, 3 farklı kampta yaşayan ihtiyaç sahiplerine, Maroua Bogo Kaymakamlığında düzenlenen törenle verildi.

TİKA Koordinatörü Burak Özden, AA muhabirine, ihtiyaç sahiplerine ve mazlumlara yönelik yardımlara devam edeceklerine vurgu yaparak yerinden olan insanların en kısa sürede evlerine dönebileceği ortamın oluşmasını temenni ettiklerini söyledi.

Kamerun’un Çad sınırında çobanlarla çiftçiler arasında yaşanan ve zaman zaman çatışmalara varan anlaşmazlıklar sebebiyle çok sayıda Kamerunlu evini terk etmek zorunda kalıyor. Kamerun tarafındaki, ülke içinde yerinden edilenlerin barındığı bu kamplarda yaklaşık 30 bin kişinin kaldığı tahmin ediliyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu