BÖLGELERDOĞU AFRİKAEĞİTİMHABERLER

TİKA, Somali’de Türkçe eğitimini destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Somali’de Türkçe eğitim imkanlarını geliştirmek amacıyla 1.000 öğrencinin ilk, orta ve lise eğitimi aldığı Bondhere Kız Yetimhanesi ve Okulunda iki Türkçe sınıfı oluşturdu.

Mogadişu’da faaliyet gösteren okuda düzenlenen açılış törenine, Bondhere Belediye Başkanı Abdulahi Hasan Jawhen, Somali Bilim, Kültür ve Sanat Akademisi Genel Müdür Yardımcısı Abdifatah Ahmed Abubakar, TİKA Mogadişu Koordinatörü Zafer Eşki, Okul Müdiresi Nuura Mohamed Adow, Yunus Emre Enstitüsü öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Türkçe eğitimi verilecek iki sınıfta tadilat ve altyapı çalışmalarının ardından sıra, masa ve akıllı tahta gibi eğitim materyalleri temin edildi.

TİKA tarafından modern eğitim öğretime uygun şekilde donatılan sınıflarda Yunus Emre Enstitüsü tarafından verilecek derslerle öğrenciler Türkçe öğrenmenin yanı sıra Türk kültürü ve tarihini de tanıyacak. Bu sayede Somali’de Türkçe eğitimi alan öğrenciler, sadece dil becerilerini geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda Türkiye’nin zengin kültürel mirasını da keşfedecek.

Açılışı yapılan bu iki Türkçe sınıfının, Türkiye-Somali dostluğunun ve kültürel ilişkilerin daha da güçlenmesine katkı sağlaması amaçlanıyor. TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü’nün ortak çalışmasıyla Somali’de Türkçe eğitimine erişim artarken, bu adımın Somali gençlerinin gelecekteki kariyer fırsatlarını da olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Kaynak: TİKA 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu