DOĞU AFRİKAHABERLERSAĞLIK

TİKA, Etiyopya’da “bebekler ölmesin” diye kurulan simge vakfa tıbbi ekipman hibe etti

Etiyopya'da, anne ve bebek sağlığı için yaptığı çalışmalarla simge haline gelen LeDeG Vakfına, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) tıbbi ekipman desteği yapıldı.

Genç yaşta evlendirilen annesinin zorlu doğumundan sonra hastalığı nedeniyle ölüme terk edilen ancak hayatta kalmayı başaran ve doktor olan Teguest Guerma tarafından kurulan LeDeG Vakfı, kurucusunun dünyaca ün kazanan çabalarından ötürü ülkede simge haline geldi.

TİKA tarafından LeDeG Anne Çocuk Sağlığı Merkezi ve Ebelik Kolejine, iyileştirme odası izleme makinesi, oksijen konsantratörü, elekrolit analizörü, aşı buzdolabı, hava yolu emiş makineleri ve kan gazı analizörü hibe edildi.

TİKA tarafından temin edilen tıbbi donanım hibe töreninde Addis Ababa Büyükelçilik Müsteşarı Mustafa Kemal Basa, TİKA Koordinatörü Cengiz Polat, LeDeG Anne Çocuk Sağlığı Merkezi ve Ebelik Koleji Müdür Vekili Dr. Tilahun Bogela ve merkezin sağlık çalışanları hazır bulundu.

Dr. Bogela, yardımlardan dolayı TİKA ve Türkiye Cumhuriyetine teşekkürlerini sunarken Büyükelçilik Müsteşarı Mustafa Kemal Basa da böyle güzel bir kuruma destek olmaktan dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

TİKA Addis Ababa Program Koordinatörü Cengiz Polat da TİKA olarak 30 yıldır dünyanın farklı coğrafyalarında olağanüstü hikayeler yazdıklarını, bugün ise burada Dr. Teguest Guerma’nın yazdığı muhteşem hikayenin bir parçası olmaktan büyük onur duyduklarını söyledi.

Polat, gelecek dönemde merkezi, ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağını yetiştirmeye yönelik eğitim projeleri ile de desteklemeyi sürdürmeyi planladıklarını ifade etti.

Addis Ababa’da eski bir Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üst düzey personeli ve Afrika Tıp ve Araştırma Vakfı (AMREF) Genel Müdürü Dr. Teguest Guerma’nın 2018’de kendi emeklilik fonlarını bağışlayarak kurduğu Vakıf, hem ebelik lisans eğitimi veriyor hem de anne ve çocuk sağlığı merkezinde yardıma muhtaç hastalara sağlık hizmeti veriyor.

Teguest Guerma kimdir?

Erken yaşta evlendirilen annesinin ilk çocuğu olan Teguest Guerma, doktorların hem annesi hem de kendisinin durumu kötüye gittiği için ölüme terk ettiği çocuklardan biri.

Zorlu doğumdan sonra hem anne hem de Teguest Guerma’nın hayatta kalması sonrası annesinin çabalarıyla Guerma ve kardeşleri okuyarak doktor olmayı başardı.

Sosyal sorumluluk projeleriyle hem ülkesinde hem de dünyada tanınan bir isim haline gelen Guerma, hayat hikayesini “Let Her Die” (Bırakın Ölsün) adlı bir kitaba dönüştürdü.

Fransa’nın en yüksek liyakat madalyası olan Legion d’honeur Şövalyelik Nişanı’na layık görülen Guerma, bu yıl Etiyopya Kadınlar Birliği tarafından 2022 yılı Yılın Kadını Mükemmellik ödülüne de değer bulundu.

Kaynak: AA/Tufan Aktaş 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu