BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Tebbun’un himayesinde Filistin Devlet Başkanı ve Hamas lideri arasında “tarihi buluşma”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas lideri İsmail Heniyye, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un aracılığıyla yıllar sonra bir araya geldi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, Tebbun’un bu girişimine övgüde bulundu.

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra ile İİT Genel Sekreteri Taha başkent Cezayir’de bir araya geldi.

Buluşmayı Filistin davası için önemli bir gelişme olarak nitelendiren İİT Genel Sekreteri Taha, “Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un, iki taraf arasında yıllarca süren durgunluğun ardından Abbas ile Heniyye’yi bir araya getirme girişimi, Filistin uzlaşısını sağlamak için atılmış bir adımdır.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Taha, Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, birçok Müslüman ülkenin siyasi ve güvenlik durumunun yanı sıra başta Ortadoğu, Afrika ve Sahel olmak üzere tüm İslam dünyasını ilgilendiren güncel, bölgesel ve uluslararası konulara değindi.

Taha, Tebbun’un uzlaşı konusundaki girişimlerine övgüde bulunarak, kendisinin de Afrika kıtasında ekonomik kalkınmayı sürdürme çabalarına olan bağlılığını yineledi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas ile Hamas lideri Heniyye, yıllar sonra ilk kez dün Cezayir’de bir araya gelmişti.

Cezayir devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı Tebbun’un aracılığıyla gerçekleşen Abbas-Heniyye görüşmesini izleyicilerine “tarihi buluşma” olarak duyurmuştu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu