EKONOMİ

TCDD’den Zimbabve’ye demir yolu desteği

TCDD Genel Müdürlüğü ile Zimbabve Ulusal Demir Yolları (NRZ) arasında bir mutabakat zaptı imzalandı. İmzalanan mutabakat zaptı ile TCDD, Zimbabve’ye bilgi ve tecrübelerini aktaracak.

TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, NRZ Yönetim Kurulu Başkanı Martin Tafara Dinha, Zimbabve Türkiye Büyükelçisi Alfred Mutıwazuka, Zimbabve Büyükelçiliği Müsteşarı Charles Scott ile iki ülkenin ilgili heyetlerinin katılımıyla Eurasial Rail Fuarı’nda toplantı düzenlendi.

Afrika Kıtası’ndaki demir yolu kuruluşlarıyla iş birliğine önem verdiklerini vurgulayan Akbaş, Türkiye’nin 165 yıllık köklü geçmişe sahip kurumu olarak Afrika Kıtası’na demir yolları konusunda bilgi ve tecrübeleri aktarmaktan mutluluk duyacaklarını ifade ederek, “NRZ ile imzalanacak mutabakat zaptıyla demir yolu alanında her türlü destek vermeye ve iş birliğine hazırız.” dedi.

NRZ Yönetim Kurulu Başkanı Martin Tafara Dinha da ikili iş birliğini daha da artırmaları gerektiğini ve TCDD’nin yardımları ile daha ileriye gideceklerini belirtti.

Dinha, TCDD’ye verdikleri öneme dikkat çekerek iş birliğini önemsediklerini söyleyerek, TCDD’nin tecrübelerinden, bilgi ve birikimlerinden faydalanacaklarını ifade etti.

Görüşme sonunda TCDD Genel Müdürü Akbaş ile NRZ Yönetim Kurulu Başkanı Dinha arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Ayrıca NRZ temsilcilerinin “asrın projesi” olarak nitelendirilen Marmaray ve TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek Türkiye ile temaslarına devam edeceği belirtildi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu