EKONOMİHABERLERKUZEY AFRİKA

TAQA Fas, 2023’ün ilk yarısında olumlu performans ve finansal sonuçlar elde etti

Şirket, 2030 yılına kadar karbon ayak izini %25 oranında azaltmayı taahhüt ettiğini söyledi.

Fas’ın önde gelen enerji şirketi TAQA Fas, Pazartesi günü 2023’ün ilk yarısına ilişkin mali tablolarını açıkladı ve operasyonel verimlilik ve finansal performansta bir artış olduğunu ortaya koydu.

Şirket, operasyonel performansta sürekli iyileştirme taahhüdünü vurguladı ve Haziran 2022 itibariyle kaydedilen %92’den yaklaşık %95’lik bir kullanılabilirlik oranı elde etti.

Morocco World News’e konuşan Taqa Morocco CEO Yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi Omar Alaoui Mhamdi, şirketin 2023’ün ilk yarısındaki performansını kutladı ve bunun şirketin “operasyonel mükemmelliğini” yansıttığını söyledi.
Mhamdi, “Önleyici bakımdan tahmine dayalı bakıma kadar bakımımızı iyileştirmek için teknik uzmanlığımızı ve veri analitiğimizi kullandık ” dedi.

Şirket ayrıca, konsolide ciroda 2022’nin aynı dönemine göre %26 artışla 7,44 milyar MAD tutarında bir artış kaydetti. Bu büyüme, santralin çeşitli ünitelerinde operasyonel verimliliğin artmasına ve bu dönemde uluslararası kömür fiyatlarındaki dalgalanmaya bağlanıyor.

Ancak, kömür fiyatlarındaki artış nedeniyle, Haziran 2023 faaliyet sonucu, Haziran 2022’deki 1,47 milyar MAD’den düşüşle 1,37 milyar MAD’dir. Buna ek olarak, ABD Doları ile Fas Dirhemi arasındaki parite dalgalanmalarından kaynaklanan bir döviz kaybı, Grubun Haziran 2022’deki 605 milyon MAD’e kıyasla 458 milyon MAD tutarındaki net gelirini etkiledi.

Aksiliklere rağmen Mhamdi, şirketin ekiplerin bilgisi sayesinde bu zorlukları hafifletmeyi başardığını ve farklı bölgelerden “Taka ve Fas hükümeti için doğru fiyata” kömür tedarik etmelerine izin verdiğini söyledi.

Mahmdi, artan sermayenin Taqa Fas’ın, güneş ve rüzgarda yenilenebilir enerji projeleriyle 2030 yılına kadar karbon ayak izimizi %25 azaltma hırsını” içeren stratejisini geliştirmek için 3,3 milyar MAD ayıracağının altını çizdi.

İleriye baktığımızda, TAQA Fas, operasyonel mükemmellik, maliyet optimizasyonu ve 2030 yılına kadar 1000 megawatt (MW) düşük karbonlu enerji ve deniz suyu tuzdan arındırma kapasiteleri eklemeyi amaçlayan çeşitlendirilmiş bir portföyün geliştirilmesine odaklanarak stratejik önceliklerini yeniden doğruladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu