BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Tanzanya, Kilimanjaro Dağı’ndaki yangınla mücadele için orduyu görevlendirdi

Tanzanya, on günden fazla süredir Afrika’nın en yüksek zirvesi Kilimanjaro Dağı’nda çıkan yangınla mücadele eden sivil itfaiyecileri ve gönüllüleri desteklemek için askerlerini seferber etti.

Tanzanya Savunma Kuvvetleri yaptığı açıklamada, gönderilen askerlerin tam sayısını belirtmeden askerlerin ” dağa geldiğini ve yangını söndürmeye hazır olduklarını” ifade etti.

Açıklamada, ordunun parka daha fazla zarar gelmesini önlemek için diğer paydaşlarla tam iş birliği yapacağı belirtildi.

Yangın, 21 Ekim’de deniz seviyesinden yaklaşık 4 bin metre yükseklikte bulunan Karanga Kampı’nda çıktı.

Tanzanya Ulusal Parklar Kurumu, yangının yüzlerce hektarı ormanı yok ettiğini söyledi.

İtfaiyeciler, milli park personeli, tur rehberleri ve siviller de dahil olmak üzere yaklaşık 500 kişi, yangını kontrol altına almak için mücadele ediyor.

Şimdiye kadar herhangi bir yaralanma bildirilmedi ve Tanzanya’nın milli parklar otoritesi turizmin etkilenmediğini söyledi.

Afrika’nın en yüksek dağ zirvesi olan Kilimanjaro Dağı, Tanzanya’nın önde gelen turistik yerlerinden biridir. Her yıl yaklaşık 50.000 kişi Kilimanjaro’ya tırmanıyor ve bölgeye on milyonlarca dolar getiriyor.

Dünya çapında tanınan ikonik dağ Kilimanjaro ve çevresi, milli park olarak sınıflandırılmış ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Toplam alanı 750 kilometrekareyi aşan park, filler, bufalolar ve antiloplardan oluşan zengin flora ve faunasıyla dikkat çekici bir ekosisteme ev sahipliği yapıyor.

Kuru mevsimlerin sonunda Kilimanjaro çevresinde yangınlar yaygın görülüyor. 2020’de dağda başka bir yangın çıkmış ve 95 kilometrekareden fazla bitki örtüsünü ve turistler tarafından kullanılan 12 kulübeyi yok etmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu