BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Tanzanya Devlet Başkanı Hassan, Çin’e resmi ziyarette bulunacak

Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan çarşamba günü Çin’e gidecek.

Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan’ın çarşamba gününden itibaren Çin’e yapacağı devlet ziyareti sırasında gündemde 10 milyar doları’lık durdurulan Bagamoyo mega limanının ve Çin tarafından finanse edilen diğer projelerin gündemde olması bekleniyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Devlet Başkanı Xi Jinping’in 4 Kasım’a kadar Çin’de olacak olan Hassan için bir karşılama töreni ve resmi yemeğe ev sahipliği yapacağını söyledi.

Bakanlık sözcüsü Mao Ning, cuma günü yaptığı açıklamada, “İki devlet başkanı görüşmelerde bulunacak ve iş birliği belgelerinin imza törenine katılacak” ifadelerini kullandı.

Hassan, Komünist Parti’nin Ekim ayındaki 20. kongresinin sonuçlanmasından bu yana Çin’i ziyaret eden ilk Afrikalı lider olacak.

Başkan John Magufuli’nin ölümünün ardından iktidara gelen Hassan, Tanzanya’nın komşularıyla ve Çin dahil büyük ekonomilerle ilişkilerini geliştirmek için harekete geçti.

2-4 Kasım tarihlerindeki ziyaret, geçen ay Pekin’de düzenlenen 20. parti kongresinden bu yana bir Afrikalı liderin ilk ziyareti olacak.

Ne olmuştu

Darüsselam’ın 65 km (40 mil) kuzeyindeki Bagamoyo limanı, 2015 yılında resmen açılışın yapılmasına rağmen, çalışmalar henüz başlamamıştı.

Liman anlaşması 2013 yılında, başkan olduktan kısa bir süre sonra Tanzanya’ya giden Çin Devlet Başkanı Xi’nin huzurunda imzalanmıştı.

Tanzanya Cumhur Başkanı John Magufuli’nin Çinli yatırımcının talep ettiği vergi indirimleri de dahil olmak üzere birtakım endişelerini dile getirmesi üzerine proje durdurulmuştu.

Magufuli, Çin’in mega limanda 99 yıllık kiralama taleplerini reddetmiş ve 2019’da liman projesini askıya almıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu