HABERLER

TADD (Tüm Afrika’nın Dostları Derneği) Ankara’da ilk temsilciliğini açtı

Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında eğitim, sağlık, ekonomi alanlarında işbirliğini artırmak, yardımlarda bulunmak ve Türkiye’de Afrika farkındalığı oluşturmak maksadıyla 2015 yılında İstanbul’da kurulan TADD (Tüm Afrika’nın Dostları Derneği) Ankara’da ilk temsilciliğini açtı.

Temsilcilik açılışına TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, Anadolu Ajansı Haber Akademisi Müdürü Dr. Cihangir İşbilir, Divan Derneği, Merhaba Afrika Bülteni, Afrikalı öğrenciler, TADD gönüllüleri ve dernek yetkilileri katıldı.

Merhaba Afrika muhabirine konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, “TADD gibi bir derneğin yurtdışında bulunarak ihtiyaç sahiplerine Türkiye’nin dost elini uzatabilmesi bizim için çok sevindirici.” dedi

Türkiye’nin resmi kalkınma ajansı olarak yurtdışında kalkınma yardımı yaptığı herkes tarafından bilindiğine vurgu yapan ve TADD ile birçok projeye imza attıklarını belirten Nurdun, “Afrika bizim için önemli bir coğrafya. Uzun zaman ihmal edilen bir coğrafya olarak biliniyor. TİKA, orada tek başına yardıma muhtaç kesimiyle ilgilenmesi mümkün olmuyor. Dolayısıyla TADD gibi bilinmiş, gayretle çalışan sivil toplum kuruluşlarının orada bulunması tamamlayıcı bir rol oynuyor.” ifadelerinin kullandı.

Asıl hedefi Afrika’da dönüştürücü ve kalıcı örnek projelerle, kıta insanının hayat standardını üst seviyeye çıkarmak ve kendi kendilerine yeter hale gelmelerini desteklemek olan TADD, önümüzdeki günlerde Karabük’te bir temsilcilik daha açılması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu