BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANATRamazan

Sudanlılar, Ramazan sevincini komşularıyla evlerinin önüne kurdukları iftar sofralarında yaşıyor

Sudan halkının misafirperverlik örneklerinden olan sokak iftarları, farklı kesimlerden insanları da bir araya getirerek, kaynaşmalarına vesile oluyor. İhtiyaç sahipleri ve iftara evine yetişemeyenler oruçlarını bu yer sofralarında açıyor.

Oruçlar açıldıktan sonra akşam namazlarının cemaatle kılınmasının ardından yemek devam ediyor.

– Sudan’ın Ramazan sofrası: aside ile hılu mur

Ramazanda aside yemeği ve hılu mur içeceği Sudan’da ve Afrika’da önemli bir yere sahiptir. Mayalanmış hamur ve su katılarak hazırlanan bulamaç kıvamındaki yemek aside genellikle insanlar oruçlarını hurma ve su ile açtıktan sonra veya bir tas çorbanın ardından sıcak olarak tüketiliyor. Mulah olarak da adlandırılan bu sos asidenin yanı sıra kurrasa gibi birçok yemekle servis edilebiliyor.

Ana yemek sonrası hılu mur (Abre), tebeldi ve aradeb gibi geleneksel soğuk içecekler ve limon, mango, portakal gibi bölgeye has taze sıkma meyve sularının yanı sıra naneli ve sütlü çay, zencefilli kahve gibi sıcak içecekler ikram ediliyor, yatsı ve teravih namazına kadar sohbet ediliyor. Yatsı ve teravih namazının ardından gece yarısına doğru ikinci yemek faslına geçiliyor.

Sahurda ise genellikle mısır gevreğine benzeyen süt ve şeker eklenerek tüketilen rukak, sütlaç, su ve hurma tüketiliyor.

– Bedevi ailesi, sokak iftarını 17 yıldır yaşatıyor

Başkent Hartum’un Umdurman kentindeki evinin önünde iftar veren Salih Hassabelrasul El Bedevi, AA muhabirine, “17 yıldır evimizin önünde iftar sofrası kuruyoruz. Komşularımız da yemeklerini alır gelirler. O sırada evine yetişemeyenler ya da ihtiyaç sahipleri de iftarlarını açma fırsatı bulur.” dedi.

İftara bir saat kala hasır ya da halılar üzerine sofra kurduklarını, içmek ve temizlik için su hazırladıklarını belirten Bedevi, “İftara çorba ile başlarız. Mercimek, sebze çorbası ve Sudan’a has mısır unu ve çeşitli baharatlarla hazırlanan neşe adlı çorbaları içeriz. Aside, kurrasa, tamiye yeriz.” dedi.

Bedevi, “Aside yemeği ve hılu mur ramazan sofralarının efendisidir. Hılu mur; mısır, arpa ve çeşitli baharatlar kullanılarak özel bir mayalama tekniği ile hazırlanır. Kadınlar bir evde toplanarak imece usulü çeşitli ritüellerle bu içeceği hazırlar. Bu, bir nevi ramazana hazırlık, onu karşılamak, selamlamak için yapılan bir adettir.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu