DOĞU AFRİKAHABERLERSAĞLIK

Sudanlı kanser hastası çocuklar geleceğe dair umutlarını yitirmiyorlar

Bir doğu Afrika ülkesi olan Sudan’ın başkenti Hartum’da faaliyet göstermekte olan “İçimizde Umut Var” konağında ülkenin farklı şehirlerinden gelen 40 kanser hastası çocuk kalıyor. Bu çocukların kimisi pilot, kimisi polis, kimisi de mühendis olma hayalini kuruyorlar.

Hepimiz Değeriz Derneği gönüllülerinden olan Sulafa Bedevi, çocukların kanseri yenmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ederek, Sudan halkını konaktaki çocukları ziyaret etmeye davet etti.

Anadolu Ajansı muhabirlerinin sorularını yanıtlayan çocuklardan birisi olan 10 yaşındaki Yasir Ali, vücudunda ağrılar hissettikten sonra Faşir şehrine gittiklerini, oradan da Hartum’a yönlendirildiğini belirterek, “Hastaneden buraya geldik. Buraya geldiğimde 5 yaşındaydım. Burada ilkokula gittim. Şimdi de 3. sınıfa gidiyorum.” dedi. Ali, gelecekte polis olarak ülkesini korumak istiyor. Ali’nin en büyük hobisi ise resim çizmek.

Henüz 9 yaşındaki Muhammed İbrahim ise Batı Kurdufan’ın Fula kentinden Sudan’a gelmiş. Kemoterapiye başladıktan sonra bu konağa yerleştiğini ifade ederek, “Büyünce pilot olmak ve bütün dünyayı gezmek istiyorum.” dedi.

Büyüyünce otomotiv mühendisi olmak istediğini belirten 11 yaşındaki Muhammed Müslim, hastalığı nedeniyle yürüyemediğini AA muhabirlerine anlattı. Tedavisinin devam ettiğini dile getiren Müslim, “Okula gidiyorum, konakta arkadaşlarla oynuyorum, resim çiziyorum, televizyon izliyorum. Büyünce de otomotiv mühendisi olmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

“İçimizde Umut Var” isimli konak, Hepimiz Değeriz Derneği tarafından destekleniyor. Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) iftar programı düzenlediği ve gıda yardımı yaptığı konakta Sudan’ın farklı şehirlerinden Hartum’a gelen kanser hastası 40 çocuk bulunuyor.

Çocukların beslenme ve tedavilerine yönelik her türlü ihtiyaçları karşılanıyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu