HABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKA

Sudanlı “Goodbye Julia” filmi 3 yeni ödül kazandı

 

Yönetmen Mohamed Kordofani’nin Sudan filmi “Goodbye Julia”, Fransa’daki Paysages de Cinéastes festivalinde üç yeni uluslararası ödül kazandı.

Film Seyirci Ödülü, Gençlik Jüri Ödülü ve Kadın Jüri Ödülü’nü kazandı ve bu ödüllerle film şu anda dört uluslararası ödül biriktirdi.

Filmin ödüllerle olan yolculuğunun, Özgürlük Ödülü’nü kazandığı ve dünya prömiyerini yaptığı Cannes Uluslararası Film Festivali’nde başladığını belirtmekte fayda var.

“Goodbye Julia”, 25 Eylül’de Amsterdam’da düzenlenen Septimus Uluslararası Ödülleri’nde En İyi Afrika Filmi, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, iki En İyi Afrikalı Kadın Oyuncu adaylığı (Eiman Yousif ve Siran Riak için), En İyi Sinematografi ve En İyi Orijinal Müzik olmak üzere yedi adaylık aldı.

Ayrıca İngiltere prömiyerini Londra Film Festivali’nde yapacak ve tüm biletleri festival başlamadan bir ay önce tükendi. Film daha önce Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali ve Melbourne Uluslararası Film Festivali’ne katılmıştı.

“Hoşçakal Julia”, Güney Sudan’ın ayrılmasından hemen önce Hartum’da geçiyor. Kocası Akram ile birlikte yaşayan Kuzeyli bir kadın olan Mona’nın hikayesini anlatıyor. Mona yanlışlıkla Güneyli bir adamı öldürür ve kendini suçluluktan arındırmak için onu arayan karısı Julia’yı evinde hizmetçi ve yardımcı olarak işe alır.

Film, birçok ödül kazanan Mohamed Kordofani tarafından yönetildi ve yazıldı. Ayrıca, 2020’de “20 yaşında Öleceksin” filmi ile En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film kategorisinde Oscar’da tarihte ilk kez Sudan’ı temsil eden ünlü Sudanlı yönetmen Amjad Abu Alala’nın filmin ortak yapımcılığını üstleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu