DOĞU AFRİKAHABERLER

Sudanlı eski devlet başkanı Ömer El-Beşir’in duruşması 17 Mayıs’a ertelendi

Sudan’daki halk protestoları sonucu 11 Nisan 2019’daki ordu müdahalesiyle görevine son verilen Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in duruşması 17 Mayıs’a ertelendi.

Mahkeme başkent Hartum’da, Hâkim Hüseyin el-Cak Ahmed başkanlığında toplandı. Ancak zabıt kâtibi polis bulunmadığı gerekçesiyle duruşma bir hafta sonraya erteledi.

Sanıklar arasında eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Osman Taha, eski Savunma Bakanı Abdurrahim Muhammed Huseyin, Halk Kongresi Partisi yöneticilerinden Ali el-Hac, İbrahim es-Senusi, Ömer Abdulmaruf ile dönemin etkili isimlerinden Ali Osman, Nafi Ali Nafi ve Avad Ahmed el-Caz da yer alıyor.

Darbeyle cumhurbaşkanı olan Sudanlı lider halk protestolarıyla görevinden alındı

Kendisini 6 Ekim 1993’te cumhurbaşkanı ilan eden Beşir, 1989’da tuğgeneral rütbesiyle görev yaptığı Sudan ordusunun seçimle göreve gelmiş ilk sivil hükümete karşı gerçekleştirdiği darbede görev almıştı. Geçiş dönemi için kurulan yürütme ve yasama organı, “Ulusal Kurtuluş Devrimi” Komutanlığı Konseyinin Başkanlığına Beşir’i getirmişti.

2018 yılının sonlarında Sudan’da hayatın pahalılaşması sebebiyle başlayan halk ayaklanmaları çok geçmeden hükümet karşıtı gösterilere dönüşmüştü. Ordunun 11 Nisan 2019’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Beşir ve döneminin üst düzey 27 ismi, 1989’da seçimle göreve gelmiş ilk sivil hükümete darbe tertiplemek ve anayasayı ihlal suçlamasıyla 21 Temmuz 2020’de ilk kez hâkim karşısına çıkarılmıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu