DOĞU AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Sudan’ın bağımsızlığının 67’nci yıl dönümü Maarif Okullarında kutlandı

Sudan Maarif Okullarında, ülkenin bağımsızlığının 67. yıl dönümü kutlandı.

Maarif Okulları’nın başkent Hartum’daki kampüsünde gerçekleştirilen etkinliğe, Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu, Türk Kızılay Sudan Delegasyon Başkanı Çetin Bayatlı, Hartum Eğitim Müşaviri Gökhan Bozbaş, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Hartum Koordinatörü Fulya Aslan, Eğitim Bakanlığı Ortaokullar Genel Müdürü Mezahir Hasan ve bazı STK temsilcileri ile veliler katıldı.

Etkinlikte öğrenciler, yöresel müzikler eşliğinde çeşitli halk dansları ve oyunlar sundu.

Öğrenciler, kahramanlık ve vatan sevgisiyle ilgili çeşitli şiir ve şarkılar seslendirdi.

Konferans salonunda ise Sudan kültürünü yansıtan eşyalar ve yiyecekler sergilendi.

Hartum Büyükelçisi Çobanoğlu, programda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, bağımsızlığını kazanmasının ardından Sudan’ı ilk tanıyan ve büyükelçilik açan ülkelerden birisi olduğunu belirterek, “Biz de Sudan-Türkiye ilişkilerinin 65. yılını kutluyoruz. Hartum Büyükelçiliği, Sudan’ın Afrika’daki en eski büyükelçiliklerinden.” dedi.

Türkiye ile Sudan’ın coğrafya olarak komşu olmasalar da her zaman birbirinin gönül coğrafyasında yer aldığını dile getiren Çobanoğlu, “TİKA, Türk Kızılay, Yunus Emre Enstitüsü gibi tüm kuruluşlarımız, Sudan’ın iyiliği ve refahı için önemli çalışmalarda bulunuyorlar. Sudan’ın geleceği parlaktır ve Sudan’ı iyi günler beklemektedir. Türkiye de Sudan’a bu konuda destek olmayı sürdürecektir.” ifadelerini kullandı.

Maarif Okulları Ülke Temsilcisi Mehmet Nedim Aslan da “Kardeş ülke Sudan’da istikrar ve barışın kalıcı olmasını, ortak tarih ve kültüre sahip iki halkın tarihi ilişkileri ve bağlarının daha da güçlenmesini temenni ediyorum. Sudanlı kardeşlerimize eğitim hizmeti vermekten gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Sudan Eğitim Bakanlığı Ortaokullar Genel Müdürü Mezahir Hasan ise Sudan’ın tarihinden bağımsızlığına uzanan süreci anlattı.

Hasan, ülkesinin dört bir yanındaki kültürü ve folklorü yansıtan gösteri ve sergi için Maarif Okullarına teşekkür etti.

Sudan, 1899-1955 dönemindeki ortak İngiliz-Mısır yönetiminden 1 Ocak 1956’da bağımsızlığını kazanmıştı.

Kaynak: AA/Ömer Erdem

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu