BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Sudan’daki Türkiye Maarif Okullarında bilim şenliği düzenlendi

​​​​​​Türkiye Maarif Vakfı (TMV) okullarının Sudan’ın başkenti Hartum’daki kampüsünde, “Stem Expo 2023” adlı bilim şenliği düzenlendi.

Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu ve Sudan’daki Türk kurumlarının temsilcilerinin katıldığı etkinlikte ilköğretim öğrencileri, hazırladıkları çeşitli bilimsel deneyler ve projeleri sergiledi.

Büyükelçi Çobanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Çok güzel projeleri tek tek gördük. Öğrencilerimiz, büyük zamanlar ayırmak suretiyle öğretmenlerinin denetiminde çok güzel projeler hazırlamışlar. Ben bu tür projelerin çok yararlı olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

“Öğrenilen bilgilerin kalıcı olması için gerçek hayatta tatbik edilmesi gerekiyor”

Okulda öğrenilen bilgilerin kalıcı olması için gerçek hayatta tatbik edilmesi gerektiğini dile getiren Çobanoğlu, “Bilgiler, soyut olarak kaldığında kolay unutulabiliyor. Bunların öğrencilere katkısı çok sınırlı kalabiliyor. O bakımdan öğrencilerimiz burada öğrendiklerini uygulamaya koymuşlar, teoriyi pratiğe dökmüşler. Bu tür projelerin ben devam etmesinde fayda görüyorum.” ifadelerini kullandı.

TMV Sudan Ülke Temsilcisi Mehmet Nedim Aslan ise “Türkiye Maarif Okullarında Sudan’da her sene bilim festivali düzenliyoruz. Buradaki maksadımız, Sudanlı çocuklarımızı bilime özendirmek ve onların bilimsel çalışmalara katkılarını sağlamak. Böylece okul hayatları boyunca yapacakları bu tür çalışmalar onların geleceğini şekillendirecek. Zira buradan mezun olan öğrencilerimiz hem Sudan’da hem Türkiye’de ve bütün ülkelerde eğitim görebilmekte ve daha sonra kendi ülkelerine gelip hizmet etmektedirler.” dedi.

“Okulun başarısını daha da ileriye taşıyacağız”

Bu tür çalışmaları devam ettirerek okulun başarısını daha da ileriye taşıyacaklarının altını çizen Aslan, şunları kaydetti:

“Bu etkinliğe ilköğretim öğrencileri katıldı. Biz öğrencilerimizi daha küçük yaşlarda bilime özendiriyoruz. Mühendislik çalışmaları olsun, tıp çalışmaları olsun, farklı alanlarda onları böyle küçük deneylerle, küçük çalışmalarla o işlere özendirmek istiyoruz. Hem eğlenceli bir çalışma içerisinde hem de bilimi sevdirerek bu çalışmaları yürütüyoruz. Bu anlamda okulumuzun diğer okullardan en önemli farkı bu.”

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu