HABERLERKUZEY AFRİKAPOLİTİKA

Sudan’daki savaşı bitirmek için Cidde görüşmeleri yeniden başlıyor

Ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki savaşın bir yıldır sürdüğü Sudan’da barış için Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen müzakerelerin 3 hafta içinde yeniden başlayacağı bildirildi.

ABD’nin Sudan Özel Temsilcisi Tom Perriello, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan’ın önümüzdeki 3 hafta içinde Cidde görüşmelerini yeniden başlatma kararını memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadesini kullandı.

Perriello, Sudan halkına yönelik savaşın artık sona ermesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da orduya ve HDK’ye “ateşkes için iyi niyetle müzakere yapma” çağrısında bulunuldu.

Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Afrika Birliği ve Doğu Afrika’da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesinin (IGAD), müzakereleri kolaylaştırmak için ortaklaşa çalışacağı kaydedildi.

Cidde Bildirgesi

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışmaların durması için Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde taraflar arasında yürütülen görüşmeler sonucunda 11 Mayıs 2023’te “Cidde Bildirgesi” imzalanmıştı.

ABD ve Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda yürütülen görüşmeler yoluyla imza altına alınan bildirgede, Sudan ordusu ve HDK’nin sivillere zarar verecek herhangi bir saldırıdan uzak duracağı belirtilerek, Sudan halkının çıkarlarının iki taraf için öncelik olduğu vurgulanmıştı.

Sudan ordusu, HDK’nin, başkent Hartum’da sivil yerleşim yerleri ve kamu tesislerini boşaltmadığını, tekrarlayan ihlalleri gerekçe göstererek temmuzda Cidde’deki görüşmelerden çekilmişti.

Suudi Arabistan, ABD ve IGAD, 29 Ekim 2023’te, çatışan tarafların heyetlerinin tekrar görüşmelere başladığını duyurmuştu. Bu müzakere turu da 4 Aralık 2023’te çıkmaza girip süresiz olarak ertelenmişti.

Sudan’daki savaş

Sudan’da 30 yıl süren Ömer el Beşir iktidarının halk ayaklanmasıyla devrilmesi sonrası, sivillerin katılımıyla oluşturulan, hükümete karşı ortak darbe yapan ordu ve HDK arasındaki güç mücadelesi 1 yıldır sürüyor.

Nisan 2023’ün ortasında başlayan ve Sudan’ın 18 eyaletinden 10’unda devam eden savaşta ordu, kuzey ve doğudaki eyaletleri kontrol ederken, HDK, batı ve güney eyaletlerini ele geçirmeyi başarmıştı.

Savaşın bitirilmesi için başlatılan Suudi Arabistan ve ABD arabuluculuğundaki Cidde görüşmeleri, Mısır’ın öncülük ettiği Sudan’a komşu ülkeler barış girişimi, Doğu Afrika’da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesinin çabaları ve Bahreyn’in başkenti Manama’da yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

BM’ye göre, dünyanın en büyük yerinden edilme ve açlık krizinin yaşandığı Sudan’daki çatışmalar sonucu 15 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 8,5 milyon kişi yerinden edildi ve 25 milyondan fazla kişi insani yardıma muhtaç durumda.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu