BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Sudan’da yüzlerce kişi, ordu ile bazı sivil gruplar arasında imzalanacak anlaşmayı protesto etti

Sudan'ın başkenti Hartum'da, eski iktidar partisi Ulusal Kongre taraftarları ve bazı İslami partilere mensup yüzlerce kişi, ordu ile siviller arasında 5 Aralık'ta imzalanacağı açıklanan "çerçeve anlaşmayı" protesto etti.

Birleşmiş Milletler Entegre Geçiş Yardım Misyonu (UNITAMS) binası önündeki eylemde, asker ile bazı sivil gruplar arasında imzalanması beklenen “siyasi çerçeve anlaşması” ve “dış müdahale” olarak nitelendirilen Batılı büyükelçilerin açıklamalarına tepki gösterildi.

“Dış müdahaleye hayır”, “Halk vesayeti reddediyor” ve “Yeni anayasal bildiriye hayır” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, UNITAMS ve eski iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri (ÖDG) Merkez Konseyi aleyhinde sloganlar attı.

2019’daki askeri müdahale ve sonrasındaki halk devrimi ile kapatılan eski iktidar partisi yanlılarınca birkaç aydır siyasi anlaşmanın ve dış müdahalenin reddedildiği gösteriler düzenleniyor.

Sudan’da ordu yönetimindeki Sudan Egemenlik Konseyi, ülkedeki siyasi krizi bitirmesi beklenen, ülkeyi demokratik seçimlere götürecek ve yeni geçiş yönetiminin kurulmasına yol açacak siyasi anlaşmanın ordu ile siviller arasında 5 Aralık’ta imzalanacağını açıklamıştı.

Bir yıldır istikrar sağlanamadı

Sudan ordusu, güvenlik ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil yönetime el koymuş, olağanüstü hal ilan ederek başbakan dahil onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Sudan eski sivil iktidar koalisyonu ÖDG-Merkez Konseyi ile ordu; ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra BM’nin Sudan özel misyonunun da dahil olduğu bir komitenin himayesinde uzun görüşmeler yapmıştı.

ÖDG, 25 Ekim 2021’deki askeri müdahaleden bu yana ülkeyi yöneten ordu ile kasım başlarında tarafların taslak anayasa belgesi üzerinde vardığı mutabakata dayanarak ordu liderleriyle bir “çerçeve anlaşmaya” vardıklarını duyurmuştu.

Ordu, tüm kesimleri temsil eden ve siyasi grupların üzerinde uzlaştığı sivil hükümet kurulana dek iktidarda kalmak istiyor.

Sudan’da Temmuz 2023’te seçim yapılması planlanıyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu