BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Sudan’da Sufiler her cuma Nuba zikir halkasında toplanıyor

Sudan’ın başkenti Hartum’un karşı kıyısındaki Omdurman kentinde yüzlerce Sufi, her cuma Kadiriye tarikatı liderlerinden Sheikh Hamed al-Nil’in Türbesi önünde düzenlenen zikir halkasına katılıyor.

Sudanlılar ve dünyanın dört bir yanından insanlar, Nuba adı verilen tasavvuf törenine katılmak için Halife Meydanı’nda bir araya geliyor.

Cuma namazından sonra başlayan törende davullar ve ilahiler eşliğinde dervişler ile müritler, çevredeki kadın, erkek ve çocukların da katılımıyla ritüellerini yerine getiriyor.

Hafif tempoyla başlayan tören, günün ilerleyen saatlerinde daha hareketli bir hal alıyor. Kimi yerde, kimi dönerek, kimi de gruplar halinde yüksek sesle ritüellerini yerine getiriyor.

Yeşil cübbeler giyen ve boyunlarına boncuklar takan dervişler, törenin hazırlanması, meydanın temizliği ve ziyaretçilerle ilgilenme gibi işleri yürütüp yaktıkları buhurları misafirlerin yüzlerine tutuyor.

Nuba tasavvuf töreni, güneşin batışıyla sona eriyor.

Şeyh Abdullah Said El Kadiri’nin başlattığı dini ritüel ile takip eden yıllarda bölge, inanç turizminde adeta bir cazibe merkezi haline geldi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu