BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Sudan ve Güney Sudan arasındaki bölgede çatışan iki kabile Uganda’da barış görüşmeleri yapacak

Sudan ve Güney Sudan arasındaki zengin petrol yatakları bulunan Abyei bölgesinde çatışan Ngok Dinka ve Misseriya toplulukları arasında mayıs ayında Uganda’nın Entebbe şehrinde barış görüşmeleri yapılması bekleniyor.

Yerli medya organı Radyo Tamazuj’un haberine göre 16-19 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında Birleşmiş Milletler Abyei Geçici Güvenlik Gücü (UNISFA) tarafından organize edilen görüşmeler gerçekleştirilecek.

Ngok Dinka Şefi Bulabek Deng Kuol görüşmelere geleneksel liderler, kadınlar ve gençlik temsilcilerinin katılacağını söyledi.

Deng, her iki tarafın temsilcilerinin de görüşmeyi kabul etmesinden sonra UNISFA’nın tarihi netleştirdiğini belirtti.

Deng, “Misseriya ve Ngok Dinka’nın bütün kesimlerinden oturup diyalog kurmak için UNISFA’ya yeşil ışık yakıldı. Delegeler 16-19 Mayıs tarihlerinde Entebbe’de olacak ve bundan sonra ne olacağını göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tartışmalı bölge geçtiğimiz aylarda UNISFA’nın varlığına rağmen şiddet olaylarına sahne oldu.

Yaklaşık 2 hafta önce bazı Misseriya kabile mensuplarının düzenlediği birbirinden bağımsız saldırılar sonucu 40 kişi hayatını kaybetti. Bu saldırılar sonucu binlerce insan ise yer değiştirmek zorunda kaldı.

ABD hükümeti geçen hafta, Abyei bölgesinin statüsünün belirlenmesi konusunda Sudan ve Güney Sudan’ın sessizliğini korumasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

BM Barışı Koruma Operasyonlarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix ise iki ülkeyi, bölgede barışın hüküm sürmesi için Abyei’nin tartışmalı olan statüsü konusundaki angajmanlarını yenilemeye çağırdı.

Geçen yıl aralık ayında, Abyei İdari Bölgesi Baş Yöneticisi, başkanlığı bölgenin nihai statüsünü belirleme noktasında süreci hızlandırmaya çağırmıştı.

Güney Sudan’ın 2011 tarihinde bağımsızlığını elde etmesinden bu yana zengin petrol kaynaklarına sahip Abyei bölgesi üzerindeki tartışmalar devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu