BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Sudan, Rusya’nın Kızıldeniz’de askeri üs teklifine olumlu yaklaşıyor

Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Dagalu Hımidti, Rus yetkililerle ulusal güvenlik ve siyasi konularda iş birliğini görüştüğünü bildirdi.

Hımidti, 8 günlük Moskova ziyareti sonrasında Hartum Havalimanı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Görüşmelerin verimli geçtiğini vurgulayan Hımidti, “Sudan’da askeri üs kurulması ülkenin çıkarınaysa ve ulusal güvenliğini tehdit etmiyorsa, Rusya’yla ya da başkalarıyla anlaşmanın bir sakıncası yok” ifadelerini kullandı.

Hımidti, Moskova’da Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev ile bir araya geldiğini söyleyerek kendisi ile tecrübe paylaşımı, ortak iş birliği, terörle mücadele ve eğitim alanında Rusya ve Sudan ulusal güvenliği konusu üzerinde durduklarını kaydetti.

Rus yetkililerle ulusal güvenlik ve siyasi konularda iş birliğini görüştüğünü bildiren Hımidti, Rusya’nın Kızıldeniz’deki Port Sudan şehrinde kurmak istediği askeri üs hakkında şunları söyledi:

“Rus askeri üssü meselesi Sudan Savunma Bakanı’nın meselesidir. Bu üs hakkında çok fazla konuşuluyor. Afrika’nın farklı ülkelerinde Rus üssü var. Bu üssün kurulmasının arkasındaki ilgiyi anlayamıyorum. Sudan’da askeri üs kurulması ülkenin çıkarınaysa ve ulusal güvenliğini tehdit etmiyorsa, Rusya’yla ya da başkalarıyla anlaşmanın bir sakıncası yok.”

Askeri üs anlaşması

Rusya, bir süredir donanması için sıcak su limanı arıyor. Bu hedefte 2020 yılında Sudan’da nükleer enerji ünitelerine sahip gemileri barındırabilecek bir Rus üssünün kurulmasını onaylamıştı.

Sudan Genelkurmay Başkanı Muhammed Osman el-Huseyin, buna karşılık yaptığı açıklamada ise “Şu ana kadar Kızıldeniz’de bir deniz üssü kurulması konusunda Rusya ile tam bir anlaşma yok ancak aramızdaki askeri iş birliğimiz uzatıldı.” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu