BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERSAĞLIK

Sudan, kıtlık riskiyle karşı karşıya

Birleşmiş Milletler, Sudan halkının "yakın bir açlık tehlikesi" altında olduğunu belirtti. Ordu ve paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki savaşın bir yılı aşkın süredir devam ettiği ülkede, 3,6 milyonu çocuk olmak üzere 18 milyon kişi ciddi açlık riski altında.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Turk ve diğer BM yetkililerinin ortak açıklamasına göre, Sudan’da milyonlarca insanın acil yardıma ulaşamadığı, topraklarından sürüldüğü, bombardıman altında yaşadığı ve açlık tehlikesine maruz kaldığı bir süreçten geçiliyor.

Savaş, 2023 Nisan’ında başkent Hartum’da çıktı ve hızla ülke geneline yayılarak batı Darfur bölgesinde etnik çatışmaları yeniden alevlendirdi ve milyonlarca kişinin dünyanın en büyük yerinden edilme kriziyle karşı karşıya kalmasına neden oldu. HDK’nin orduyla entegrasyonu üzerinde uzun süredir biriken gerilimlerin doruğa çıkmasıyla savaş başladı.

BM özel danışmanı geçtiğimiz hafta Darfur’un bazı bölgelerinde soykırım riski olduğunu belirtti. Bir diğer rapor ise Mart ayında Sudan’da yaygın ölümlerin, geçim kaynaklarının tamamen çökmesinin ve felaket boyutunda bir açlık krizinin önlenmesi için acil önlemler alınması gerektiğini belirtti.

 

Kaynak: TRT

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu