DOĞU AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAPOLİTİKA

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan, Etiyopya Başbakanı Ahmed ile görüştü

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Etiyopya’da başbakan Abiy Ahmed ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki ile bir araya geldi.

Egemenlik Konseyinden yapılan açıklamaya göre Burhan, Etiyopya Başbakanı Ahmed’in daveti üzerine gittiği başkent Addis Ababa’da temaslarda bulundu.

Burhan ve Ahmed, görüşmede, ikili ilişkiler, AfrikaBoynuzu’ndaki son durum ve bölgedeki genel gelişmeleri ele aldı.

Sudan hükümetinin ateşkes sağlama, savaşı sona erdirme ve ülkeye barış getirme çabaları hakkında Etiyopya Başbakanı’na bilgi veren Burhan, ülkenin içinde bulunduğu bu krize çözüm bulmak için Afrika Birliği’nin, Doğu Afrika’da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD) ve Suudi Arabistan-ABD girişimlerine değindi.

Egemenlik Konseyi Başkanı, Sudan ile Etiyopya arasındaki “ebedi” ilişkilere dikkati çekerek, iki halkın “ortak bir kaderle” birbirine bağlı olduğunu vurguladı ve bu ilişkilerin daha da güçlenmesini umduğunu ifade etti.

Etiyopya Başbakanı Ahmed ise Burhan’ın ziyaretinde duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bunun “iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve işbirliği sürecinin güçlendirilmesi çerçevesinde gerçekleştiğinin” altını çizdi.

Ahmed, Sudan krizini çözmek ve savaşı sona erdirmek için önerilen girişimlerin, ortak çabaların, desteğin ve entegrasyonun önemini vurguladı.

Öte yandan Burhan, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki’yi kabul ederek kendisiyle Sudan’daki durumu ve krizin çözümüne yönelik çabaları görüştü.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu