DOĞU AFRİKAHABERLER

Sudan, Al Jazeera muhabiri Ebu Akile’nin İsrail tarafından öldürülmesini kınadı

Sudanlı siyasiler ve basın mensupları İsrail askerleri tarafından Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesini kınadı.

Üzerinde basın yeleği olan ve Cenin mülteci kampında haber yaptığı sırada İsrail ordusu tarafından başından vurularak öldürülen Şirin, Sudan’da gösteriler ve İsrail karşıtı protestolar ile anıldı.

Al Jazeera Sudan ofis müdürü Muselmi el-Kebbaşi eylem sırasında yapmış olduğu açıklamada eylemlerin Sudan’daki siyasi ve toplumsal yelpazenin tüm renklerini bir araya getiren gösteriler olarak tanımlayarak, “Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile suikastını ve gerçeklerin üzerinin örtülmesini reddetmek için toplandık.” dedi.

Gazeteci Ali ed-Dali de “Bugün Arap ve Afrika halkları ve dünya için üzücü bir gün. Şirin ölmedi, davasına ve Filistin davasına inanan cesur bir gazeteciyi kaybettik.” şeklinde konuştu.

Şirin’in öldürülmesi

Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabirlerinden olan 51 yaşındaki Şirin Ebu Akile, İsrail askerlerinin dün işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, üzerinde “basın” yazılı ceketi olmasına rağmen İsrail askerlerinin mermilerine hedef oldu.

Başından gerçek mermiyle vurularak yaşamını yitiren Ebu Akile’nin o sırada yanında bulunan meslektaşı Ali es-Sumudi de sırtından yaralandı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu