BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Stratcom Zirvesi Kenya’da düzenlendi

Stratcom Kenya, 2 Temmuz tarihinde T.C. İletişim Başkanlığı ve Kenya Medya Konseyi ortaklığında Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlendi.

Zirve, gazeteciler, büyükelçiler, İletişim Başkanlığı ve Kenya Medya Konseyi yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kenya’nın 12 şehrinden 60 gazetecinin yer aldığı zirvede “Kenya’da Medya Uygulamaları Davranış İlkeleri”, “Doğruluk Kontrolü”, “Çatışmaya Duyarlı Habercilik”, “Gazetecilerin Görev Sırasında Korunması”, konulu seminerler düzenlendi.

Kenya Medya Konseyi temsilcisi Maina Muiruri, Ağustos ayında gerçekleşecek seçimlerin öncesinde medya çalışanlarının aldığı bu eğitimin önemine değindi: “Uluslararası öğrenimi artırmak için iki ülke arasındaki değişim programlarını memnuniyetle karşılıyoruz. Medyamızı yaklaşan seçimlere hazırlamak için Kenya Medya Konseyi gazetecileri seçim haberciliği konusunda eğitiyor. Amacımız eğitim ile seçim konusunda kamu okuryazarlığını artırmaktır.”

Zirvede konuşma yapan T.C. Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, “Kenya Medya Konseyi ile ortaklığımızı geliştirmek adına iki ülke için parlak bir gelecek vaat eden medya temsilcileri için daha fazla yıllık değişim ve staj programı düzenlemeyi planlıyoruz.” dedi

Miroğlu, 2022 yılının Türkiye ile Kenya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 55. ve Türkiye’nin Afrika’daki en eski diplomatik misyonlarından biri olan Kenya’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin açılmasının 54. yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu