BİLİM ve TEKNOLOJİGÜNEY AFRİKAHABERLER

Sosyal medya şirketi Meta, Güney Afrika’da haksız rekabet gerekçesiyle yargı karşısında

 

Meta Platforms’un, yerel girişimlerin WhatsApp İş Uygulama Programlama Arayüzü’nü (API) kullanmasını haksız yere engellemeye çalışması Güney Afrika’da yargıya taşınıyor.

Güney Afrika Rekabet Komisyonu yaptığı açıklamada, Meta Platforms ile bünyesindeki WhatsApp ve Facebook Güney Afrika’da pazar hakimiyetini kötüye kullanmaktan yargılanmak üzere Rekabet Mahkemesi’ne sevk edildiğini söyledi.

Komisyon, Facebook’un Temmuz 2020’de yerel girişimler GovChat ve #LetsTalk’ı WhatsApp Business arayüzünü kullanmasını engellemekle tehdit ettiğini iddia etti.

Rekabet Komisyonu, “Bu, hakim bir firmanın, rakiplerin veya potansiyel rakiplerin bir pazara girmesini ve genişlemesini önlemeye yönelik dışlayıcı davranışlarda bulunarak hakimiyetini kötüye kullanmasını yasaklayan Rekabet Yasasına aykırıdır” dedi.

Komisyon, Rekabet Mahkemesi’nden Meta Platforms, WhatsApp ve Facebook Güney Afrika’ya toplam cirolarının %10’u kadar ceza vermesini istediğini söyledi. ​

Açıklamada, “Ayrıca Komisyon, mahkemeden Facebook’un GovChat’in WhatsApp Business arayüzünden çıkış yapmasını yasaklamasını ve WhatsApp Business arayüzüne erişim için belirli istisnai hüküm ve koşulların geçersiz kılınmasını talep etti” denildi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu