HABERLERORTA AFRİKAUncategorized @tr

Son 10 günde Kongo’da öldürülen sivillerin sayısı 100’e yaklaştı

Bir orta Afrika ülkesi olan Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusunda bulunan Ituri eyaletinde, son 10 günde artan isyancı saldırıları sonucunda ölen sivillerin sayısı 100’e yaklaştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Sözcüsü Stephane Dujarric, konu üzerine yaptığı açıklamada, Ituri eyaletinde son 10 günde isyancı grupların saldırılarında aralarında çocuk ve kadınların da olduğu yaklaşık 100 sivilin öldüğünü bildirdi.

Dujarric, açıklamasının devamında isyancıların en az 12 okul ve hastaneye saldırı düzenlediğini ve yılbaşından bu yana hayatını kaybeden sivillerin sayısının 500’ü aştığını belirtti.

Demokratik İttifak Güçleri (ADF) adlı isyancı grup üyeleri, dün yine aynı bölgede 20 sivili öldürmüş ve 25 sivili rehin almıştı.

Geçtiğimiz hafta ise bölgede bulunan bir altın madenine düzenlenen saldırıda 50’den fazla kişi isyancı grup üyeleri tarafından öldürülmüştü.

2014’ten bu yana süregelen çatışmalarda binlerce sivil öldürüldü

Ülkenin doğusunda faaliyet gösteren isyancıların saldırılarında, 2014’ten bu yana binlerce sivil öldürüldü, onlarca bölge sakini göç etmek zorunda kaldı.

Bölgeden çıkarılan altın ve kobalt gibi madenler, bölgeyi kontrolü üzerine almak isteyen silahlı grupların çatışmalarına sahne yapıyor.

CODECO milisleri 2021’de 400’den fazla insanın ölümünden sorumlu

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisine göre, Kongo’nun Kalkınması İttifakı (CODECO) milisleri 2021’de 400’den fazla insanı öldürdü.

Ituri’de ve komşu Kuzey Kivu eyaletinde meydana gelen saldırılar nedeniyle hükümet, Mayıs 2021’de her iki şehirde kuşatma durumu ilan etmişti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu