BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKAORTA AFRİKA

Somali’nin en ünlü müzisyenlerinden Ahmed Naji Saad vefat etti

Somali’nin en ünlü müzisyenlerinden biri olarak tanınan Ahmed Naji Saad, Pazartesi günü Londra’da vefat etti.

Resmi bir açıklamada Başkan Mohamud, Ahmed Naji Saad’ın dikkat çekici sanatsal çalışmaları aracılığıyla Somali kültürüne, edebiyatına ve mirasına yaptığı önemli katkıları takdir etti. Ahmed Naji Saad’ın Somali sanat ortamındaki varlığının kalıcı etkisinin ve Somali kültürünün zenginliğini sergilemedeki rolünün altını çizdi.

“Ahmet Naji Saad’ın kaybının acısını çeken ailesine, akrabalarına ve Somali halkına en içten taziyelerimi sunuyorum. Kendisi Somali toplumunda saygı duyulan bir şahsiyet ve sanatsal mükemmelliğin sembolüydü” dedi.

Ahmed Naji, müzik yeteneklerinin yanı sıra okuma, müzik besteleme ve çeşitli müzik enstrümanlarına hakim olan çok yönlü bir sanatçıydı.

Bir süre önce verdiği röportajda gençlik yıllarını anlatan Naji, çocukluğunu şöyle anlatmıştı: “1939 yılında (o dönemde) Bilajo Arap olarak adlandırılan Shibis Mahallesi’nde doğdum. Okul eğitimimi tamamladım. ve Mogadişu’da Kur’an çalışmaları.

Müzik yolculuğuna resmi olarak 1954 yılında Somali kültüründe vatansever ve Arapça şarkıların hakim olduğu bir dönemde başladı.

Dikkate değer katkıları arasında “Fakir Bir Adamın Aşkın Peşinde”, “Sırlar ve Aşkın Yolculuğu” ve “Aşkın Divanı” gibi oyunların bestelenmesi de vardı.” Ayrıca, diğer sanatçılar için büyüleyici melodiler ve müzikler yarattı.

Ahmed Naji Saad aynı zamanda Kültür ve Eğlence Konseyi bünyesinde müzik bölümünün başkanlığı gibi prestijli bir pozisyona da sahipti.

Somali’deki iç savaş karşısında Ahmed Naji Saad ülkeyi terk etti ve Arap ülkelerinde yaşadı, ardından Avrupa’ya göç etti. Son yıllarını, ölmeden önce uzun süren bir hastalıkla mücadele ettiği İngiltere’de geçirdi.

Ahmed Naji Saad’ın ayrılışı, Somali müziği ve kültüründe bir dönemin sonunu işaret ediyor ve arkasında gelecek nesillere ilham vermeye ve yankı uyandırmaya devam edecek kalıcı bir miras bırakıyor.

Kaynak: Somali Signal

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu