BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somali’nin başkentinde patlama meydana geldi

Somali’nin başkenti Mogadişu’da, ülkenin 15 Mayıs’ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi büyük bir patlama meydana geldi.

Yerel haber kaynaklarına göre, KM4 kavşağının yakınındaki Aden Adde Uluslararası Havalimanı’nın koruyan güvenlik kontrol noktasında İstihbarat görevlilerini hedef alan bir intihar bombasının hedef alındığını belirtildi.

Görgü tanıkları patlamanın bir kontrol noktasını hedef alan bir intihar bombacısı tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Olay yerindeki durumun gergin olduğu, patlama sonucu çeşitli yaralıların yanı sıra güvenlik güçlerinin olay yerinde olduğu belirtildi.

Polis Sözcüsü Abdifatah Aden Hassan, Mogadişu ile Afgoye ilçesi arasında meydana gelen patlamanın Mogadişu polis komutanı Farhan Qarole’yi taşıyan bir güvenlik aracını hedef aldığını ve şans eseri yara almadan kurtulduğunu söyledi. Ayrıca meydana gelen patlamada üçü polis memuru olmak üzere dört kişinin öldüğünü ve sekiz kişinin de yaralandığını doğruladı.

Aden Mogadişu’da yaptığı açıklamada, “Yoldan geçen bir sivil, Qarole’nin üç korumasıyla birlikte öldürüldü ve sekiz kişi de yaralandı” dedi.

Yetkili, patlamanın polis komutanının Aşağı Shabelle bölgesindeki güvenlik görevlileri arasındaki bir anlaşmazlığı bastırmak için dönerken meydana geldiğini de sözlerine ekledi.

Eş-Şebab militan grubu, polis komutanına eşlik eden bir araç konvoyunu hedef aldığını söyleyerek saldırının sorumluluğunu üstlendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu