HABERLERPOLİTİKAYAŞAM

Somali milletvekilleri maaşlarının %20’sini Türkiye’deki depremzedelere bağışlayacak

Somali Halk Meclisi'nde yapılan oylama oybirliği ile kabul edildi.

Somali parlamentosu üyeleri Cumartesi günü oybirliğiyle Şubat ayı maaşlarının %20’sini Türkiye’de meydana gelen depremlerin mağdurlarına bağışlama kararı aldı.

İkinci Meclis Başkan Yardımcısı Abdullahi Omar Abshir’in başkanlığında düzenlenen oturumu Villa Hargaisa’da yapıldı ve 150 milletvekili katıldı.

Abşir, Meclis Başkanı Şeyh Adan Muhammed Nur ile görüştükten sonra milletvekillerinin oy kullanmasını önerdi ve kendisi de Türkiye’deki depremzedeler için devam eden yardım kampanyasına katılmayı kabul etti.

Abşir, milletvekillerine “Hükümetin yürütme organı, işadamları ve diğer devlet kurumları kampanyaya zaten katıldı ve şimdi sıra bizde.” dedi.

Somali Başbakanı Hamza Abdi Barre daha önce hükümetin yardım kampanyasına 1 milyon dolar katkıda bulunacağını açıklamış ve diğer kurumlardan bağış toplamak üzere bir komite oluşturmuştu.

Cuma günü Somali Bankacılar Birliği Başkanı Ahmed Shirwa iş dünyası adına 3 milyon dolarlık bir bağış yapıldığını açıklamıştı.

Ayrıca Somali’deki iki özel kuruluş Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) 4 milyon Türk lirası bağışta bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu