BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somalili gazeteci Abdullahi Mire, Nansen Mülteci Ödülü’ne layık görüldü

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), bu yıl Nansen Mülteci Ödülü'ne Somalili gazeteci Abdullahi Mire'yi layık gördü. Mire, Kenya'daki mülteci çocuklara kitap dağıtarak eğitim haklarını savunuyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), bu yıl Nansen Mülteci Ödülü’ne Somalili gazeteci Abdullahi Mire’yi layık gördü. BMMYK’den yapılan yazılı açıklamaya göre, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, 2023 Nansen Mülteci Ödülü’nü, Kenya’daki mülteci çocuklara 100 bin kitap dağıtarak eğitim haklarını savunan Somalili gazeteci Abdullahi Mire’nin kazandığını duyurdu.

Grandi, “Abdullahi Mire, dönüştürücü fikirlerin yerinden edilmiş toplulukların içerisinden çıkabileceğinin canlı bir kanıtıdır. Kendisi mülteci eğitiminin kalitesini güçlendirmek için büyük bir beceri ve azim göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

Somali’de doğan ve bir süre Kenya’daki Dadaab Mülteci Kampı’nda yaşayan Mire, daha sonra Norveç’e taşındı ancak toplumuna hizmet etme arzusuyla Kenya’ya dönerek gazetecilik hayatına başladı. Mire, Kenya’daki kamplara bağışlanan kitaplarla üç kütüphane açtı ve on binlerce yerinden edilmiş çocuk ve genç için öğrenme fırsatlarını genişleten Mülteci Gençlik Eğitim Merkezi’ni kurdu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mire, aldığı ödüle ilişkin, “Bu zafer sadece benim için değil, birlikte çalıştığım tüm gönüllüler için, okullardaki çocuklar için.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu