DOĞU AFRİKAHABERLERSAĞLIK

Somalili anne Salah, otizmli oğlunun Türkiye’deki gelişiminden memnun

7 sene önce Somali’den Türkiye’ye yüksek lisans yapmak üzere gelen Suleka Farah Salah, otizimli oğlu için Türkiye’de yaşamayı tercih ediyor.

Türkiye’ye gelişi ve oğlunun durumunu AA muhabirine anlatan Anne Salah, İstanbul Ataköy’de gittikleri özel eğitim kurumu sayesinde oğlunda gelişmeler görmeye başladığını ifade etti. “Oğlum şimdi istediğim kadar gelişmemiş olsa bile beni anlayabiliyor.” diyen Salah, çocuğundaki gelişmelere vesile oldukları için merkezdeki öğretmenlere teşekkür etti.

2015 senesinde tam burs kazanarak yüksek lisans yapmak için Türkiye’ye gelen Suleka Farah Salah, Kayseri Erciyes Üniversitesinde iktisat alanında yüksek lisans eğitimine devam ederken, Türkiye’de üniversite okuyan Somalili Muse Abdulkadir Omar ile tanışarak evlendi.

Eğitimlerine devam eden çiftin 2017 yılında ilk çocukları Abukar Muse Abdulkadir dünyaya geldi. Eğitimlerini tamamlayıp Somali’ye dönmek üzere hazırlık yaptıkları sırada 2 yaşında olan Abukar Muse Abdulkadir’e otizm tanısı kondu. Baba Muse Abdulkadir Omar bu süreçte ülkesine dönerek devlet memuru olarak çalışmaya başladı. Oğlunun sağlık durumu için Türkiye’de yaşamayı seçen anne Suleka Farah Salah ise haftanın 5 günü küçük Abukar Muse Abdulkadir’i terapi için Ataşehir’de bulunan özel bir eğitim merkezine götürüyor.

Eşinden uzak olmanın zorlukları bulunsa da oğlu için Türkiye’de kalmaktan memnun olan Salah, AA muhabirine konuştu.

“Benim oğlum Somali’de doğmuş olsaydı bu imkanları parayla bile sunamazdım. Şimdi biliyorum birkaç kişinin çocuğu ora doğumlu. Benden daha zenginler, benden daha fazla paraları var ama çocuklarına yardım edemezler çünkü orada ne doktor ne eğitim var. Bölümle ilgili doktorlar yok. Abukar Somali’de doğmuş olsaydı yaklaşık 7 yaşında bu rahatsızlığı fark edebilirdik. Çünkü orada 8 yaşına kadar çocuğun konuşmamasından tedirgin olmuyorlar. Şimdi dönsem durumunun gerilemeye uğrayacağına inanıyorum. O yüzden aceleyle dönmek istemiyorum. Kendisini kurtarabilir bir seviyeye gelene kadar burada kalmaya karar verdik. Ne kadar uğraştırıcı bile olsa bizim için önemli olan çocuğumuzun kurtulmasıdır.”

Türkiye’yi ikinci memleketi olarak gördüğünü söyleyen Salah, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Biz Türkiye’nin vizelerini sağlık için daha kolay bulabiliyoruz. Burada da tedavi görüyoruz. Mesela Almanya’da da tedavi var ama biz Almanya’ya geçmek için vize bulamıyoruz. Mesela kanser hastaları olsun, büyük ameliyatlarımız olsun hepsi burada oluyor. O yüzden düşünüyorum ki Türkiye ileride bizim için daha yakın bir ülke olacak. Somalili olarak Türkiye’yi seviyorum. Burayı ikinci memleketim gibi buluyorum. Yabancı bir ülkeyi seviyorum demek için sebeplerin olması gerekiyor. Ben buranın insanlarını sakin buluyorum. Çok karışmıyorlar, ırkçılık yok. İnsanlar iyi. Herkes kendi işiyle uğraşıyor. Hayat burada kolay. Hem de Somalili insanları seviyorlar. Benim için çok önemli olan şey bu.”

Bu memleket sadece sağlıktan değil, güzel bir memleket

Oğlunun çoğu fiziksel engelinin, merkez sayesinde ortadan kalktığını belirten Salah, rehabilitasyon öncesinde hayal edemeyecekleri davranışları artık oğlunun yapabildiğini ifade etti. Salah, “Mesela top sektirme. Bazı yapabileceğini hiç umut etmediğimiz şeyleri şimdi Abukar yapabilecek durumda. Abukar biz buraya başladığımızda ne desem de anlamıyordu. Böyle çok durgun haldeydi. Şimdi daha fazla anlıyor. Tuvalet eğitimi yüzde 75 kadar yapabilir durumda. Birçok yönden gelişti. Küçük yönergeleri yerine getiriyor, oynuyor. Oturma becerisini oturttular. Hocaları sağ olsun. Bir yıl önce olduğumuz durumdan çok daha memnunuz. Ama daha fazlasını da istiyorum oğlum için. Aynı yaşıtları gibi olmasını istiyorum.” dedi.

Abukar’dan sonra dünyaya gelen iki çocuğunun da ileride Türkiye’de eğitim görmesini istediğini ifade eden Salah, “Bu memleket sadece sağlıktan değil, güzel bir memleket.” dedi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu