BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somaliland polisi, hapishaneden gelen silah sesini takip eden 9 gazeteciyi tutukladı

Somaliland’da Hargeisa Merkez Hapishanesi’ndeki silahlı saldırıyı takip eden dokuz gazeteci polis tarafından gözaltına alındı.

Somali Gazeteciler Sendikası twitter hesabından yaptığı açıklamada, polisin Çarşamba günü hapishaneden gelen silah seslerini takip eden yedi kişiyi gözaltına aldıktan sonra iki muhabiri tutukladığını belirtti.

Somali Gazeteciler Sendikası, “Polisin Çarşamba günü Hargeisa merkez hapishanesindeki silah seslerini takip eden iki muhabiri daha tutuklamasının ardından Hargeisa’da gözaltına alınan gazetecilerin sayısı dokuza yükseldi” dedi.

Gözaltına alınanlar Mohamed Abdi Ilig, Mohamed Faan, Hassan Galaydh, Sagal Mustafe, Ahmed Nur Samrawi, Ahmed Mohamud, Naima Abdi, Ahmed Shimali ve Aidarus Mohamed.

Somali Star Post ise hapishanedeki silah seslerini takip eden gazetecilerin toplu olarak tutuklandığını bildirdi.

“Somali’nin Somaliland bölgesinde medya evlerine baskınlar düzenleniyor ve gazeteciler kitlesel olarak tutuklanıyor. Somali Star Post, “Hargeisa muhabirimiz de dahil olmak üzere tanınmış gazeteciler, merkezi hapishanenin mahkumlar tarafından ele geçirilmesini haber yaptıkları için tutuklandı” dedi.

Hargeisa Merkez Hapishanesi’ndeki silahlı saldırı, mahkumların Çarşamba günü hapishaneden kaçma girişiminde hapishane gardiyanlarını pusuya düşürmesinin ardından başladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu