EKONOMİHABERLERYAŞAM

Somaliland mür ve tütsüsü altın arayışı yüzünden tehlikede

Somaliland'in önemli ihraç maddeleri mür ve tütsü, altın arama çalışmaları kapsamında yapılan kazılar sebebiyle tehlike altında.

Somaliland’in kırsal kesiminde yaşayan birçok aile için önemli bir gelir kaynağı olan mür (mur yağı) ve tütsü son yıllarda yapılan maden kazıları sebebiyle tehdit altında.

Özellikle Daallo Dağı’ndaki altın arama faaliyetleri kapsamına yaklaşık beş yıldır mür ve tütsü ağaçlarının kökünden sökülmesi ve atıkları su yollarını kapaması ihracatı olumsuz yönde etkiliyor.

Somaliland, mür ve tütsünün memleketi

Mür ve tütsü binlerce yıldır Somaliland’de doğal olarak yetişiyor ve tüm dünyaya buradan ihraç ediliyor. Mür ve tütsü toplamak Somaliland’in kırsal kesiminde yaşayan birçok aile için temel gelir kaynaklarının başında yer alıyor.

Mür parfüm, tütsü ve ilaç yapımında ve ölülerin mumyalanmasında kullanılır. Tütsü ise ibadethanelerde yakılmak; ilaç, esansiyel yağlar, pahalı kozmetikler ve yüksek kaliteli parfüm oluşturmak için dünyanın dört bir yanına ihraç edilir.  Ayrıca antiseptik, analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılır ve diş macunu, gargara ve cilt merhemlerinde kullanılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu