BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERSPOR

Somali’de Mogadişu Stadyumu artık üs olarak değil spor müsabakaları için kullanılıyor

Somali'nin başkenti Mogadişu'da uzun yıllar askeri üs olarak kullanılan stadyum artık sporseverlere hizmet veriyor.

Farklı güçler tarafından yaklaşık 30 yıl boyunca askeri üs olarak kullanılan Mogadişu Stadyumu yenilenerek 2020’de yeniden hizmete girdi.

Stadyumda yaklaşık 30 yıl aradan sonra ilk kez ay başında düzenlenen eyaletler arası futbol turnuvası, ülkenin dört bir yanından binlerce kişiyi başkentte buluşturdu.

Askeri üs olarak kullanıldı

Siad Barre yönetimi sırasında, 1977’de, Çinli mühendisler tarafından inşa edilen stadyum 1980’de Afrika’nın en büyük stadyumu olarak biliniyor ve aynı anda 40 binden fazla kişiyi ağırlayabiliyordu.

Merkezi hükümetin dağılmasının ardından, 30 yıl boyunca ülkeye farklı yollardan gelen çeşitli güçler tarafından üs olarak kullanılan stadyum, 1990’lı yıllarda, özellikle Pakistan’dan gelen Birleşmiş Milletler (BM) barış güçlerince kullanıldı.

2007-2009 yıllarında Mogadişu’ya giren Etiyopya askerlerince üs olarak kullanılan stadyum, 2009-2011 yıllarında da Eş-Şebab terör örgütünün askeri eğitim merkezi oldu.

Afrika Birliği Somali Misyonu (AMISOM), stadyumu 2011-2018 yıllarında üs olarak kullandı.

Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu liderliğindeki hükümet, Ağustos 2018’de Afrika Birliği Somali Misyonu’ndan (AMISOM) stadyumun kontrolünü devraldı ve ardından yeniden inşa çalışmalarına başladı.

Yeniden inşa edilerek 2020’de açılan Mogadişu Stadyumu, ülkede sporun canlanmasına önemli katkı sağladı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu