BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERSAĞLIK

Somali’de milyonlarca kişi kuraklıktan etkileniyor

Somali’deki kuraklık nedeniyle ortaya çıkan insani kriz için Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Somali Ofisi bölgedeki salgın hastalıklara dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada 700 bin kişinin kuraklık nedeniyle yerinden olduğu, kızamık ve kolera vakalarının arttığı kaydedildi.

Kuraklığın yol açtığı gıda sorunu, hastalıkların daha çok yayılmasına neden oluyor. Kirli içme suyu kullanmak zorunda kalan Somali halkında, akut ishal vakaları da artıyor.

BM Somali Destek Misyonu’ndan Somali için yaklaşık 1,45 milyar dolarlık insani yardım çağrısı

Antalya Diplomasi Forumu 2022’ye (ADF) katılan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Somali Özel Temsilcisi ve BM Somali Destek Misyonu (UNSOM) Başkanı James Swan, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

2022 İnsani Müdahale Planı ile kuraklığın etkisini artırdığı Somali için yaklaşık 1,45 milyar dolarlık insani yardım çağrısı yapıldığını belirten Swan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Somali, kronik insani zorluklarla karşı karşıya kaldı. Şu anda çok kırılgan bir ortamda iklim değişikliğinin etkisiyle durum daha da kötüleşiyor. Şu anda Somali’nin yaklaşık 15 milyon insanının yarısından fazlasının insani yardıma ihtiyacı var. Bu yıl ortalamanın altında yağış ve hasatla art arda geçen dördüncü yıl olacak gibi göründüğünden, özellikle endişeliyiz.

Birleşmiş Milletler sistemi, Somali’deki insani faaliyetleri desteklemek için şimdiden yaklaşık 60 milyon dolar ve bir acil durum fonu sağladı. Ek kaynakları harekete geçirmek için diğer bağışçı ortaklarla çok yakın çalışıyoruz. Ayrıca, Türkiye’nin Somali Büyükelçisi ve diğer ortak büyükelçiler ile de temas halindeyim. Somali’nin tüm uluslararası dostlarının bu insani acil durumun ele alınmasına yardımcı olacak ek yollar bulmaya büyük ilgi duyduğunu biliyorum.”

Swan, ülkedeki seçimlerin bir an önce tamamlanmasını ve Somali liderlerinin acilen halkın ihtiyaçlarına yönelik politikalar izlemesi gerektiğini vurgulayarak “Tüm odağın artık Somali halkına yardım edecek politikalara kaydırılması önemli” ifadelerini kullandı.

“Acil insani yardım çağrısı yapıyoruz”

Swan, 2022 İnsani Müdahale Planı ile bağışçılara ülkeye destek olma çağrısında bulunduklarını belirterek şunları kaydetti:

“Bağışçılar hep Somali’ye çok cömert davranmışlardır. Onların Somali’de ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmeye yönelik cömertliklerine güveniyoruz. Somali hükümeti ve Birleşmiş Milletler tarafından ortaklaşa yayımlanan 2022 İnsani Müdahale Planı, Somali için yaklaşık 1,45 milyar dolarlık insani yardım çağrısında bulunuyor.”

Bu bağışların yerinden edilmiş ve aç insanlara su, barınma ve diğer ihtiyaçlar dahil acil hayat kurtarmaya yönelik destek sağlayacağını anlatan Swan, “Bu kritik zamanda Somali halkına yardım etmek için daha fazla katkı için bu acil çağrının altını çiziyoruz.” ifadelerini kullandı.

2020 yılından bu yana üçüncü kez mevsimsel yağışların yeterli miktarda alınamaması nedeniyle 2021 Kasım ayında “acil durum” ilan edilmişti.

Milyonlarca kişinin acil yardıma ihtiyaç duyduğu Somali’de 1990’dan bu yana 30’dan fazla doğal afet yaşandı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu