BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somali ve Kenya ikili ilişkileri güçlendirmeye çalışıyor

Somali ile Kenya, ilişkilerde uzun süredir yaşadığı siyasi ve diplomatik krizleri geride bırakarak ilişkileri onarma kararı aldı.

Somali Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmud, Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’nın daveti üzerine Kenya’ya iki günlük resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Kenyatta ve Somalili mevkidaşı Mahmud, yapılan görüşmelerinin ardından ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiride, Kenya ve Somali’nin karşılıklı çıkar alanlarında birlikte çalışma ve ikili ilişkileri derinleştirme konusundaki ortak taahhüdünü yenilediği ve iki liderin terörizmle mücadele konusunda iş birliği yapacağı kaydedildi.

İki ülkenin vatandaşlarının dolaşımını kolaylaştırmak, mal ve hizmet ticaretini geliştirmek için sınırların açılması konusunda anlaşmaya varıldığı aktarılan bildiride, Kenya Havayollarının Mogadişu’ya tarifeli uçuşlarının mevcut İkili Hava Hizmeti Anlaşmasına dayanarak yeniden başlayacağı konusunda anlaşma yapıldığı belirtildi.

Bildiride, Kenya ve Somali’nin, Afrika Boynuzu bölgesindeki mevcut kuraklığın etkilerini azaltmak için ihtiyaç duyulan insani yardımı sağlama hedefinde diğer bölgesel ve uluslararası aktörlerle iş birliği yapacağı ifade edildi.

Somali, iç işlerine karışmak ve toprak bütünlüğünü ihlal etmekle suçladığı komşusu Kenya ile 15 Aralık 2020’de tüm diplomatik ilişkilerini kesmişti.

İki ülke arasındaki ilişkiler, Hint Okyanusu’nda zengin petrol ve gaz yataklarının olduğu bölgedeki deniz sınırı anlaşmazlığı sonrası bozulmuştu.

Mogadişu hükümeti ayrıca Kenya’yı Somali’de bazı eyaletlerdeki siyasi meselelere karışmakla suçlamıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu