DOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Somali-Türkiye Yatırım Forumu 13 Mart’ta İstanbul’da düzenlenecek

Somali-Türkiye Yatırım Forumu, Somali Planlama, Yatırım ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ev sahipliğinde, Somali Yatırım Ofisi ve Ankara Somali Büyükelçiliği organizasyonuyla 13 Mart’ta İstanbul'da düzenlenecek.

Forum hakkında açıklamada bulunan Somali Yatırım Teşvik Ofisi (SOMINVEST) Türkiye Direktörü Abdinor Dahir, forumun iki ülke arasında uzun vadeli, sürdürülebilir ve nitelikli iş ortaklıklarının kurulmasını amaçladığını kaydetti.

Foruma iki ülkenin hükümet yetkililerinin ve farklı sektörlerdeki iş insanlarının katılacağını belirten Dahir, Türk yatırımcılara Somali’nin farklı sektörlerindeki yatırım fırsatları konusunda raporların sunulacağını söyledi.

Dahir, forumun ilgili Türk ve uluslararası yatırımcıları Somali’ye yatırım yapmaya teşvik etmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Yatırım fırsatları için bir platform niteliği taşıyan forum vesilesiyle Türk ve Somalili iş insanlarının birbirleriyle bağlantı kurarak ticari ortaklıklar konusunda fikir alışverişinde bulunacağına dikkat çeken Dahir, “Forum sırasında odaklanılacak ve tartışılacak öncelikli alanlar Enerji, Balıkçılık ve Tarımsal Ticaret sektörleridir. Ulaştırma ve Altyapı, BİT ve Gayrimenkul gibi ekonominin diğer yatırım sağlayan sektörleri de vurgulanacak.” ifadelerini kullandı.

SOMINVEST, Somali’de sürdürülebilir yatırımları mümkün kılmak için çeşitli sektörlerde yatırımcılarla ortaklığı hedefliyor.

Somali’de tarım, hayvancılık, balıkçılık, enerji, teknoloji, bankacılık ve finans, ulaşım ve altyapı, imalat, beşerî sermaye ve hizmet olmak üzere yatırıma açık 10 temel sektörde 1200 yabancı yatırımcı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu