BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somali milletvekilleri Eş-Şebab’ın bitirilmesi için siyasi yolların denenmesini istiyor

Anadolu Ajansı muhabirlerine konuşan Somali milletvekilleri, ülkenin başlıca sorunun güvenlik olduğu gerekçesiyle cumhurbaşkanlığı seçimiyle kurulacak yeni hükümetin Eş-Şebab’ın bitirilmesi için çözüm bulması gerektiğini ifade etti.

Milletvekili Sadık İbrahim Abdi, Somali Meclisi’nin ağırlıklı olarak genç, eğitimli ve açık görüşlü kişilerden oluştuğuna işaret ederek, vekillerin ülkeyi yeniden ileri taşımaya kararlı olduğunu dile getirdi. Ülkenin güvenlik sorununa da değinen Abdi, Türkiye’nin Somali Ulusal Ordusu’nun eğitimi için minnettar olduklarını söyledi.

Abdi, uzlaşının önemine dikkat çekerek Eş-Şebab’la mücadelede gerektiği takdirde diyalog yolunun açılmasına işaret etti.

Abdi, Somali’deki kuraklıkla mücadele kapsamında güçlü kurumların inşa edilmesi gerektiğini ve bu kapsamda kamu ve özel sektörün işbirliğinin güçlendirilmesinin önemini belirtti.

Milletvekili Ömer İbrahim Haşi güvenlik sorunlarıyla mücadeleningüçlü siyasi kurumlar ve güçlü ekonomiyle mümkün olduğuna dikkat çekti.

Haşi, terörle mücadelede askeri yolların denendiğini fakat yeterli olmadığı belirtti. Siyasi araçlar başta olmak üzere yeni yolların denenmesi gerekliliğini ifade etti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu