BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somali Meclisi 26-27 Nisan’da meclis başkanlarını seçecek

Somali’nin iki meclisli yasama organı, yasa koyucuların geçici anayasaya bağlılık yemini etmesinden hemen sonra Pazartesi günü toplandı.

Meclis seçim komitesinden yapılan açıklamada Senato Meclisi Başkanı seçimlerinin 26 Nisan’da, Federal Halk Meclisi Başkanı’nın ise 27 Nisan’da seçileceği duyuruldu.

Meclis görüşmesinin ardından Somali parlamentosu yakınına havan topları düştü. Yerel kaynaklar 7 kişinin yaralandığını belirtti. Havan topu saldırısını El-Şebab üstlendi.

Başbakanlıktan yapılan resmi açıklamada Somali Federal Hükümeti Başbakanı Roble’nin Federal Parlamento’nun çalışmalarını bozmayı amaçlayan terör eylemlerini kınadığı ifade edildi.

Açıklamada ‘‘Bugünkü girişim, anayasal görevini yerine getirmekte olan Parlamento’yu sindirmeye yönelik korkakça bir eylemdir.’’ sözlerine yer verildi.

Ayrıca Başbakan’ın, Silahlı Kuvvetler Komutanlarına, özellikle seçim sürecinde güvenliğin sağlanması ve ülke güvenliğini bozmaya yönelik her türlü girişimin önlenmesi için çabalarını iki katına çıkarmaları talimatını verdiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler Somali Misyonu, Twitter hesabından yayınladığı mesaj ile saldırıyı kınadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu