HABERLERPOLİTİKA

Somali, Kenya, Etiyopya ve Cibuti liderleri Eş-Şebab’la mücadelede ortaklık kararı aldı

Somali-Cephe Hattı Devletler Zirvesi'ne katılan liderler yayınladıkları ortak bildiride Somali'ya tam destek vereceğini açıkladı.

1 Şubat Çarşamba günü Somali’nin ev sahipliğinde başkent Mogadişu’da Somali-Cephe Hattı Devletler Zirvesi düzenlendi.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud Başkanlığı’nda gerçekleştirilen zirveye Kenya Devlet Başkanı William Ruto, Cibuti Cumhurbaşkanı Ismail Omar Guellah ve Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali katıldı.

Liderler, önceki gün dört ülkenin Savunma Bakanları ve Genelkurmay Başkanları toplantısında belirlenen bölgesel güvenlik meselelerini değerlendirdi.

Devlet ve hükümet başkanları, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un teröre karşı askeri, ekonomik ve ideolojik açıdan yürüttüğü çok yönlü mücadelesini desteklediklerini belirtti.

Ortak bildiri yayınlandı

Zirvenin sonunda yayınlanan ortak bildiride Eş-Şebab ile mücadelede ortaklık kararı açıklandı.

Bildiride, Somali’nin bağımsızlığı, ülkesel bütünlüğü ve siyasi bağımsızlığı ve birliğine saygı yinelendi.

Somali halkının ve hükümetinin terörle mücadelesinin takdir edildiği açıklamada, Somali’nin bağımsızlık çabalarına destek verileceği tekrarlandı.

Somali güvenlik güçleri ve ATMIS birlikleri sayesinde bölgede önemli gelişmelerin yaşandığı hatırlatılırken, Somali güvenlik güçlerinin yenilenmesi ve modernleştirilmesi gerekliliği vurgulandı.

Ortak bildiride Somali’nin, Somali Ulusal Ordusu liderliğinde terörle mücadele amaçlı yürütülecek operasyonlara komşu devletlerin askeri destek sağlaması talebinin kabul edildiği belirtildi.

Düşmana karşı yürütülecek operasyonları koordine edecek ortak operasyon mekanizmasının kurulmasına karar verilirken ortak sınır güvenliği mekanizması kurulmasının önemi vurgulandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu