BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somali Federal Parlamentosu, cumhurbaşkanlığı seçim komisyonunu belirledi

Somali’nin Alt Meclis milletvekilleri ve Üst Meclis senatörleri, bu ay gerçekleşmesi beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin barışçıl ve demokratik şekilde sürdürülmesi için seçim organizasyon komitesi ve takvimini belirlemek için Villa Hargeisa’da ortak bir toplantı gerçekleştirdi. Genel Kurul’a Halk Meclisi Başkanı Şeyh Aden Mohamed Nur (Madobe) başkanlık etti.

Seçim komitesinde yer alacak 17 üyenin 6’sı Üst Meclis’ten 11’i ise Alt Meclis’ten atandı.

Halk Meclisi Başkanı Adan Madobe’nin komiteye atadığı 11 kişilik listede, Mowlid Abdi Mohamed, Ali Hacı Dahi, Nura Mustaf Muhtar, Muhammed Ahmed (Berey), Muhammed İbrahim Mucalimu, Mohamed Omar (Ananuug), Ömer Yusuf Halib,  Fardowsa Milletvekili Mohamed Egal yer alırken kalan 3 isimin akşam saatlerinde açıklanacağı belirtildi.

Somali Senatosu Başkanı Abdi Hashi Abdullahi ise Somali Federal Hükümeti cumhurbaşkanlığı seçim komitesine 6 senatör atadı. Bu isimler Southwest’ten Ali Mohamud Ga’al, Somaliland’den Abdi İsmail Samatar, Putland’den Abdiqani Geele Muhammed ve Farhan Ali Mohamud, Jubaland’den İbrahim Evgaab Osman, Hirshabelle’den Zamzam Abdullahi Ahmed oldu.

Somali’nin iki meclisli parlamentosu  Somali cumhurbaşkanını doğrudan seçecek. Henüz bir tarih planlanmamış olsa da, seçimlerin Mayıs ayı içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu