BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somali Cumhurbaşkanı yaralılar için uluslararası yardım çağrısında bulundu

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, hafta sonu 100 kişinin hayatına mal olan yıkıcı patlamanın ardından yaralılar için uluslararası yardım çağrısında bulundu.

Başkent Mogadişu’nun Zobe kavşağı yakınlarında bomba yüklü iki arabanın patlaması sonucu en az 100 kişinin öldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Mahmud, beş yıl önce aynı noktada bir kamyon patlamasında 500’den fazla kişiyi öldürmesinden bu yana ülkenin en ölümcül saldırısı olduğunu ve ölü sayının artabileceğini söyledi.

Mahmud, Cumartesi günü Mogadişu’daki patlamaların meydana geldiği yerde gazetecilere verdiği demeçte, yaklaşık 300 kişinin yaralandığını söyledi. Tüm mağdurları tedavi için ülke dışına gönderemediğimiz için uluslararası ortaklarımızdan ve dünyadaki Müslümanlardan tıp doktorlarını buraya göndermelerini istiyoruz” dedi.

Genellikle başkenti hedef alan ve ülkenin büyük bir bölümünü kontrol eden El Kaide bağlantılı Eş-Şebab aşırılık yanlısı grup, amacının eğitim bakanlığını vurmak olduğunu söyleyerek sorumluluğu üstlendi. Grup, ülke İslam hukuku tarafından yönetilene kadar savaşmaya kararlı olduğunu söylerken sivillerden hükümet bölgelerinden uzak durmalarını istedi.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat, uluslararası toplumu “terörist grupları yenme mücadelelerinde Somali kurumlarına güçlü uluslararası destek sağlama çabalarını iki katına çıkarmaya” çağırdı.

Saldırı, 14 Ekim 2017’de patlayıcılarla dolu bir kamyonun patlatıldığı, 512 kişinin ölümüne ve 290’dan fazla kişinin yaralanmasına neden olan aynı yoğun kavşakta gerçekleştirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu