BÖLGELERDOĞU AFRİKA

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud’un Türkiye ziyareti başladı

Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine 3-5 Temmuz tarihlerinde Türkiye’ye yapacağı resmi ziyaret kapsamında Ankara’ya geldi.

Ziyaret kapsamında ikili ilişkilerin gözden geçirilmesi, iş birliğinin daha da geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımlar ele alınması, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması planlanıyor.

Resmi heyette yer alan Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur, Anadolu Ajansı için kaleme aldığı analizde Hasan Şeyh Mahmud dönemini ve Türkiye-Somali ilişkilerini değerlendirdi.

Somali halkı, Türk milletinden birçok konuda yatırım bekliyor

Bakan Nur, yeni dönemde Türkiye-Somali ilişkilerinin derinleşeceğini belirterek “Mahmud’un ilk döneminde gelişen ve süreklilik kazanan ilişkilerin ikinci döneminde daha fazla derinleşeceği muhakkak. Türkiye, Somali’de oynadığı yapıcı rol ile hem Somali halkının hem de Somali siyasi ve ekonomik elitlerinin gönlünü kazanmıştır. Kardeşlik üzerine kurulan bu ilişkilerin artık siyasi, ekonomik ve askeri boyutlarda stratejik partnerlik seviyesine yükseltilmesi iki tarafın da çıkarınadır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Somali için örnek bir ülke konumunda olduğuna dikkat çeken Nur, “Somali halkı Türk milletinden ticaret, tarım, hayvancılık, balıkçılık, madencilik ve enerji gibi birçok konuda yatırım bekliyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu