BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: “Türkiye’nin desteği, Somali halkının kalbine ve zihnine dokundu”

Somali’nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye’nin ülkesine verdiği desteğe övgüde bulunarak, “Türkiye’nin desteği, Somali halkının kalbine ve zihnine dokundu. Bu destek çok görünür ve hissedilir.” dedi.

Ülkesinde ikinci kez görev başına gelen ilk cumhurbaşkanı olan Mahmud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomi, güvenlik ve eğitim alanında verdiği destekten memnuniyet duyduklarını belirterek, farklı alanlarda verilen desteklerin bir araya geldiğinde Türkiye’nin Somaliler için benzersiz bir konumda bulunduğunu söyledi.

Mahmud, “Türk halkı ve hükümeti, Somali halkı için, sıradan vatandaşlarımız için çok şey yaptı, politikacılar ya da başkaları için değil. Türkiye’nin desteği, insanların kalbine ve zihnine dokundu. Bu destek, çok görünür ve hissedilir.” ifadesini kullandı.

“Eş-Şebab’la mücadelede askeri çözüm, birinci önceliğimiz olacak”

“Güvenlik, yeni dönemde ilk meselemiz” diyen Mahmud, iç savaşın ardından kurulan İslami Mahkemeler Birliğinin yıkılmasıyla ortaya çıkan ve ülkede sık sık terör saldırıları düzenleyen Eş-Şebab’la savaşın süreceğini dile getirdi.

Mahmud, halkın refahı için atılan ve girişilen tüm adımlara rağmen Somali’nin bu alanda umduğu başarıya ulaşamadığını dile getirdi.

Geçmişte yapılan yanlışları tekrarlamak istemediklerini, güvenlik sorununun diğer alanlardaki yetersizlikle de beslendiğini vurgulayan Mahmud, terör örgütüne karşı verilecek mücadele için “Askeri çözüm, birinci önceliğimiz olacak.” dedi.

– Uzlaşı ortamı inşa edilecek

66 yaşındaki Cumhurbaşkanı, yaklaşık 1,5 yıldır seçimlerin yapılamamasından ötürü siyasi tansiyonun yükseldiği Somali’de, kazananların ve kaybedenlerin seçim sonrasında aynı masa etrafında oturacağını belirtti.

Mahmud, “Her seçimde kazanan ve kaybeden olur. Önemli olan şey seçimden sonra bir iyileşme döneminin yaşanması. Her kesim bir araya gelip ülkenin geleceği üzerine tartışmalı.” diye konuştu.

Somali’de her kesimi dinleyeceğini ve özgür bir siyasi alan oluşturmak için çabalayacağı sözünü veren Mahmud, sorunların özgürce tartışılmasını istediklerini kaydetti.

– Siyasi istikrar ve anayasa öncelikli gündem

Mahmud, güvenlikten sonra en önemli sorunların siyasi istikrar ve demokratik bir devlet inşası olduğuna işaret ederek, “Siyasi istikrar, demokratik bir devlet inşa edebilmek demek. Aynı zamanda anayasayı bitirerek, seçim yasalarını, siyasi parti yasalarını ve yerel yönetim sistemini de kurmak demek. Bunlar bizim öncelikli gündemimiz.” ifadelerini kullandı.

Ülkede yıllardır görev yapan ve içerisinde 20 bine yakın Afrikalı askerin de bulunduğu Afrika Birliği misyonunun çıkış planına ilişkin de Mahmud, Afrika Birliği güçlerinin ülkeden çıkmayı çok önceden planladığını ancak başarılı olunamadığını söyledi.

Mahmud, Afrika Birliği güçlerinin Somali için çok şey yaptığını ve çok can verdiğini vurgulayarak, ülkedeki güvenlik sisteminin adım adım inşa edilmesinin ardından kısa zamanda güvenlik devrinin mümkün olacağını kaydetti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu